Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

BTC, BCH ve BSV: Önemli Çıkarımlar

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 07, 7:00 PM

Bitcoin (BTC), 2009 yılında takma adı Satoshi Nakamoto tarafından meydana getirilen ilk kripto varlıktır. Bitcoin, isim bakımından Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) ile ortak özelliğe sahip olsa da farklı özelliklere sahiptir.

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin'in bir ‘hard fork’ u (sert çatalı) olarak piyasaya sürülmüştür. Hard fork kavramı, kripto topluluğu içindeki belirli bir grup tarafından gerçekleştirilen bir Blockchain bölünmesidir. Bu durumda Bitcoin Cash (BCH) kurucuları, orijinal Bitcoin ağının ölçeklenebilirliği konusunda endişelere sahip olmuş ve bu nedenle Bitcoin’in kendi versiyonlarını oluşturmaya karar vermişlerdir.

Sonrasında ise benzer bir hard fork Bitcoin Cash'de (BCH) gerçekleşerek, Bitcoin SV’nin (BSV) ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır. Bitcoin SV, “Bitcoin Satoshi'nin Vizyonu” anlamına gelir çünkü kripto varlığın kurucuları, önceki Bitcoin sürümlerinin hiçbirinin aslında Satoshi Nakamoto'nun orijinal amacını yerine getirmediğini iddia etmiştir. Burada vurgulanan, Bitcoin’in akıllı sözleşmeler ve sayısız işlevsellikle çoklu bir ekosistem olurken, Bitcoin SV'nin bunları sunuyor olmasıdır. Bu üç kripto varlığı birbirinden ayırmanın en iyi yolu, projelerine ait yerel kripto isimlerini (BTC, BCH ve BSV) kullanmaktır. 

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan Bitcoin Whitepaper temel alınarak oluşturulan ilk kripto varlıktır. Bitcoin (BTC), Proof of Work (İş Kanıtı) fikir birliği algoritması ve madencilik gibi birçok yeniliği dünyaya tanıtmanın yanı sıra küresel olarak çalışabilen tamamen merkeziyetsiz peer to peer (eşler arası) bir ağdır.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH), verimliliği artırmak amacıyla 2017 yılında Bitcoin'den (BTC) çatallanarak oluşturulmuştur. BCH'nin arkasındaki fikir, Bitcoin'in (BTC) temel mekanizmasını koruyarak ağ ücretlerini düşürmek ve ağdaki işlemleri daha hızlı yapmaktır. Bu durum, basit bir teknik çözüm olan orijinal blok boyutunun yükseltilmesi ile sağlanmıştır. Böylelikle projenin hedeflediği her iki kriter sağlanmıştır.

Bitcoin SV (BSV)

Bitcoin SV (BSV), 2018'de Bitcoin Cash'ten (BCH) çatallandığı için üç proje arasındaki en genç olandır. BSV, daha büyük blok boyutu, daha fazla hız, akıllı sözleşmeler, NFT seçeneği ve genel olarak artırılmış çok yönlülük gibi özellikleri sunar.

Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) arasındaki fark ciddi ölçüde büyük olmasa da, bu yazımızda Bitcoin ağındaki eksikliklerin Bitcoin çatallanmaları ile nasıl iyileştirmeye götürüldüğü vurgulanmıştır. Üç kripto projesinin de merkeziyetsiz yapıları ve küresel eşler arası ağ temel konsepti gibi özellikleri ortaktır. Ortak özelliklere sahip olsa da projelerin farklı özellikleri ayırt edici özellikleridir, bu nedenle BTC, BCH ve BSV birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bu kripto varlıklarından herhangi biri ile işlem yapmak istiyorsanız Rain platformuna üye olarak kripto serüveninize başlayabilirsiniz.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey