Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Alım‒Satım Kılavuzu: BTC İşlemlerinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 05, 7:00 PM

Basitçe kârlı bir Bitcoin alım‒satımı, yatırımcıların düşükten alıp yüksekten sattığında gerçekleşir. Bu durum, yatırımcıların Bitcoin'leri uzun bir süre, hatta yıllarca tuttuğu yatırım modelinden farklıdır. Bitcoin alım‒satımı, sektörü bir bütün olarak incelemeyi ve belirli faktörlere dayalı olarak kısa vadeli fiyat hareketlerini tahmin etmeyi içerir. Bir yatırımcı olarak, Bitcoin fiyatını iki temel yöntemle analiz edebilirsiniz: teknik ve temel analiz. Bitcoin alım-satımına başlamak nispeten basittir ancak anlamak ve bunda iyi olmak zaman ve sabır gerektirir.

Bitcoin Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin satın almaya karar verdiğinizi farz edelim. Alım gerçekleştirmeden aşağıdaki notları gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

●   Öncelikle ne kadar Bitcoin satın almak istediğinize karar verin ve bu miktara bağlı kalın.

●   Muhafaza etmek önemlidir. Bitcoin sahibi olduktan sonra, kripto varlığınızı sıcak yoksa soğuk bir cüzdanda mı tutmak istediğinize karar verin.

●   Nereden satın almak istediğinize karar verin. Merkezi borsalar, aracı kurumlar ve P2P (Eşler Arası) borsaları gibi birkaç seçenek bulunmaktadır.

Bitcoin Alım‒Satımı Nasıl Yapılır? 

Doğru zamanda Bitcoin alım-satım yapmaya karar vermek için varlığın fiyatına, faktörlerin nasıl etki edebileceğini anlamak önemlidir. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

●   Arz: Bir varlığın fiyatını belirlemede anahtardır. Arzı düşük olan bir varlık, yüksek fiyatlanma potansiyelini taşır. Bitcoin'de arz, 21 milyon ile sınırlıdır ve 2140 yılına kadar arzın bitmesi beklenmektedir. Bitcoin arzı, her dört yılda bir meydana gelen halving (yarılanma) sayesinde, başlangıcından bu yana istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Piyasaya giren Bitcoin arzı azaldığı için halving (yarılanma), genellikle fiyatta önemli bir sıçramanın habercisidir.

●   Talep: Bitcoin'in popülaritesi; alım‒satım yapan kişiler, kurumsal yatırımcılar, çok uluslu firmalar ve hatta ülkelerle son yıllarda önemli bir artış göstermiştir. Talepte artış görüldükçe fiyatta sıçramalar olacaktır. Aynı şekilde talep düşerse varlığın fiyatı da düşer.

●      Bitcoin'le İlgili Kurallar ve Düzenlemeler: Bitcoin'in şaşırtıcı popülaritesiyle, Bitcoin'in bir varlık olarak nasıl tanımlanacağı konusunda süregelen bir tartışma vardır. Hükümetler Bitcoin'i daha geniş çerçeveden ekonomiye dahil ettikçe regülasyon haberleri de yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edilmeye başlandı. Örneğin; ABD'de, SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafından verilen kararlar, Bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmuştur. Proshares tarafından yapılan ilk vadeli BitcoinETF'i (borsa yatırım fonu) başvurusu, SEC tarafından onaylanınca Bitcoinfiyatı 2021'de rekor seviyelere yükselmişti.

●      Soft/Hard Fork: Bir kripto varlığın değerini belirlemede fork (çatallanma) etki edebilir. 2017 yılında Bitcoin Blockchain'i üzerinde güvenlik açığı kapatmak ve yeni özellikler eklemek için hard fork (çatallanma) gerçekleşti, Bitcoin Cash bu bölünmeden sonra yeni bir kripto varlık olarak çıkarken Bitcoin fiyatında ciddi bir volatilite gerçekleşti.

En İyi Bitcoin Alım‒Satım Stratejileri

Her alım‒satım yapan kişi, aynı şeyi ister: kâr yapmak! Bu kişilerin hedeflerine ulaşmak için kullanabilecekleri birkaç strateji vardır.

1.Day Trade: Alım-satım yapan kişilerin, kısa vadeli fiyat hareketlerinden elde ettikleri kârı en üst seviyeye çıkarmaya çalıştıkları, gün boyunca yapılan birden fazla işlemi içerir. Günlük al‒sat, yatırımcıların pozisyonlarında gecelik faiz masraflarından kaçınmasını sağlar ve Bitcoin'in günlük fiyat oynaklığından en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için idealdir.

2.Scalping: Alım-satım yapan kişilerin, anlık zaman dilimleri (5‒15 dakika) içinde kâr elde etmeyi amaçladıkları kısa vadeli işlem stratejisidir.

3.Swing trade: Bu strateji fiyat döngülerinden yararlanır, yatırımcılar işleme girebilecekleri belirli bir fiyat hareketinin başlangıcını tespit etmek, fiyat hareketi bozulana kadar pozisyonlarını korumak ve kârlarıyla birlikte çıkmak ister.

4.Trend trade: Trend işlemlerinde, yatırımcılar stratejilerini mevcut piyasa eğilimiyle uyumlu hale getirir. Piyasa yeşil görünüyorsa long pozisyonu açar, ayı etkisi varsa short pozisyonda konumlanır.

5.HODL‒ing: HODL, basitçe BTC almak ve tutmaktır. Bu stratejiyi kullanan alım‒satım yapan kişi ve yatırımcılar genellikle Bitcoin'in uzun vadeli fiyatlanmasında olumlu bir bakış açısına sahiptir.

Sık Görülen Alım‒Satım Hataları

En deneyimli yatırımcılar bile tuhaf hatalara eğilimlidir. Yeni başlayan biri olarak, sık görülen işlem hatalarını bilmek ve bunlardan kaçınmaya çalışmak her zaman bir avantajdır.

●   Göze alabileceğinizden daha fazlasını riske atmak: Alım-satım yapan kişilerin en sık yaptığı en büyük işlem hatalarından biridir. Her zaman kaybetmeyi göze alabildiğiniz bir miktarla işlem yapın. Alım‒satmak yapmak doğası gereği risklidir ve göze alabileceğinizden daha fazla para yatırırsanız, bu işlem stratejiniz üzerinde zararlı bir etki yaratabilir veya daha kötüsü, tüm bu paranızı kaybedebilirsiniz.

●   Plansız alım‒satım: Bazı insanlar net bir eylem planı olmadan işlem yapmaya başlar. Belirli bir varlığa neden yatırım yaptığınızı, hangi pozisyona girmeniz gerektiğini ve en önemlisi belirli bir pozisyondan ne zaman çıkmanız gerektiğini anlamak önemlidir.

●   Korku ve açgözlülük: Korku ve açgözlülük, işlemlerin sonucunu olumsuz etkileyebilecek iki duygudur. Alım‒satım yapan kişiler, bir haber veya söylenti nedeniyle korku ve endişe duyup bir işlemi erken kapatabilir. Açgözlülük, piyasa fiyatlarının yükselebileceğini veya Bitcoin'i bu fiyattan kaçırmamalarını varsayarak yatırımcıları yanlış bir zamanda alım‒satıma sürükleyebilir.

  • Doğru borsa seçim: Kripto varlıklara duyulan ilgi ile beraber borsa ve aracı kurumlar da artmaya başladı. Varlıklarınız borsanın içinde duracağı için güvenilir ve hızlı bir borsa seçmeniz sağlıklı alım‒satım yapmanız ve varlıklarınızı korumanız için önemlidir.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın alabileceğiniz birkaç yol vardır. Bunun en ulaşılabilir ve hızlı yolu, bir kripto varlık borsasıdır. Birden fazla seçenek bulunmakla beraber Rain, kripto varlık alım-satım yolculuğunuzda güvenilir ve hızlı bir platform olarak karşınıza çıkar. Rain, çeşitli kripto varlık seçeneklerini soğuk depolama hizmeti ve üst düzey güvenliğiyle sunar.Hesabınızı buradan hızlıca oluşturabilir ve Bitcoin alım‒satımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu yazıda, alım‒satım yapan veya yapmayı düşünen kişilerin Bitcoin alım‒satımı yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı önemli faktörlere değindik. Bu konuda mesai harcarsanız zamanla alım-satım yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi verici makaleler için Rain ile takipte kalın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey