Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Fiyat Geçmişi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Rain - Oct 15, 4:00 AM

Özet

 • Bitcoin, Blockchain teknolojisini kullanarak dijital ödemeleri destekleyen açık kaynaklı bir peer to peer (eşler arası) ağdır.

 • Bitcoin, herhangi bir hükümet veya bankanın düzenlemesi olmadan işlem gören dijital bir para birimidir.

 • Halka açık dağıtık bir defterde bütün Bitcoin işlemleri kaydedilmektedir. Bu işlemlerin kopyaları dünyanın farklı yerlerindeki sunucularda saklanmaktadır.

 • Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, Bitcoin fiyatı kripto para birimi piyasasında birçok kez iniş ve çıkışlar yaşamıştır. Bu makalede Bitcoin fiyat geçmişi hakkında ayrıntılı bir şekilde bahsedilmektedir.

 • Rain, global bağlamda kullanıcıların güvenli cüzdanlarında Bitcoin satın almasını, satmasını ve depolamasını kolaylaştıran piyasanın önde gelen kripto varlık platformlarındandır.

 • Rain platformu, kullanıcılarına bölgedeki en iyi Bitcoin fiyatını sunmaktadır.

Piyasadaki Bitcoin fiyatı değişmeye devam etmesi, iniş ve çıkışlar yaşamasına rağmen Bitcoin ile alım satım yapan kişilere büyük bir fırsat sunmaktadır. Zaman içinde Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş ve düşüşler analistler tarafından şüphelere yol açmış olsa da, Bitcoin teknolojisi geniş bir kesim tarafından benimsenmektedir. Aralıklarla Bitcoin boğa dönemi yaşanmaktadır  ve kripto para yolculuğunu deneyimlemek istiyorsanız bu doğru zaman olabilir.

Rain, güvenli cüzdan kullanarak en iyi Bitcoin fiyatından işlem yapabileceğiniz bir kripto varlık platformudur. 

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC), Hükümetlerin veya bankaların gözetimine tabi olmayan peer to peer (eşler arası) transferlere dayalı ilk kripto varlık olarak tanımlanmaktadır. 

Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde piyasaya sürülmesinden bu yana dünyanın en popüler sanal para birimlerinden biri haline gelmiştir. Bitcoin teknolojisinin ardındaki kişi veya kişiler, “Satoshi Nakamoto” anonim adıyla yola çıkan bir grup bilgisayar programcı olarak düşünülmektedir. Bitcoin ağını veya peer to peer kripto para birimini kullanacak olanlar için günümüzde Bitcoin, yüksek piyasa değeri olan en başarılı dijital para birimidir.

Her Bitcoin, en küçük Bitcoin birimleri olan 100.000.000 satoshi’den oluşur. Satoshi (SAT), her Bitcoin'i sekiz ondalık basamağa kadar bölünebilir hale getirmektedir. Bitcoin’in bölünebilir olması, kişilerin küçük bir yatırımla Bitcoin satın alabilecekleri anlamına gelmektedir.

Zaman içinde Bitcoin'in piyasa değeri iniş ve çıkışlar yaşamış olsa da günümüzde küresel bağlamda değerini korumaktadır. Bitcoin (BTC), dünyanın ilk merkezi olmayan kripto para birimi ve Blockchain teknolojisi üzerinde işlem gören bir dijital varlıktır. Kullandığı şifreleme tekniği ile, kullanıcıların Bitcoin kullanarak imzalamalarına, kaydetmelerine ve benzersiz işlemler yapmalarına olanak tanımaktadır.

Bitcoin fiziksel formda varolan bir para birimi değildir. Bitcoin, değeri olan, güvenli bir dijital cüzdana kaydedilen ve gönderici ile alıcı arasında kolayca paylaşılabilen sanal bir para birimidir. Bitcoin ile işlemleri kolaylaştırmak için herhangi bir aracı bankacılık platformu gerekmemektedir. Bitcoin teknolojisindeki her şey, Blockchain olarak bilinen şeffaf dağıtılmış defter teknolojisi aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Bitcoin (BTC) Nasıl Çalışır?

Bitcoin kullanıcıları, ağ üzerinden bitcoin göndermek ve almak için dijital cüzdanlarıyla ilişkili açık anahtar bilgilerini girerler. Bitcoin işlemlerini doğrulayan madencileri teşvik etmek amaçlı işlem başına küçük bir ücret hizmeti sağlanmaktadır. Herhangi bir madenci işlemi Blockchain’e eklediğinde, ücretini ödül olarak almaktadır. Bu ücretler, ilk fiyat açık artırma sistemine bağlıdır. Bitcoin işlemine eklenen ücret ne kadar yüksekse, madencinin bu işlemi önce işlemesi daha olasıdır.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik, madencilerin Uygulamaya Özel Entegre Devre olarak bilinen ASIC makineleri ile çalıştığı bir süreçtir. ASIC, Blockchain’de bir sonraki block (blok) kilidini açan özel bilgisayar ekipmanıdır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Madencilik, madencilerin belirli makineleri kullandıkları, blokları çıkarmak için zaman ve enerji harcadıkları Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs (fikir birliği) algoritmasına dayalı bir yöntemdir. Bu sistematik yaklaşım, olabilecek kötü niyetli saldırılara karşı Blockchain ağının bozulmasını veya spam göndermesini önlemektedir.

Bir sonraki bloğun kilidini açmayı başaran madenciler, yeni block işlemesine başlarlar. Ayrıca madenciler Block Ödülü’nü (Block Reward) genellikle Bitcoin olarak alırlar.

Bitcoin Block Madenciliğinin Kısa Bir Geçmişi

Bitcoin madencilik ödülleri zaman içinde yarılanarak azalmaya devam etmektedir. Her 210.000 Block için block ödülü yarıya düşmektedir. Bu yarılanma işlemi “Halving” olarak adlandırılmaktadır. Halving, “boğa piyasası” için ana tetikleyicidir.

Halving, Blockchain’e giren Bitcoin sayısını azaltır. 2021 yılında madenciler, her yeni block madenciliği yaptıklarında 6.25 Bitcoin kazanmıştır. Bir sonraki Bitcoin yarılanması 2024 yılında gerçekleşecek ve Bitcoin block ödülü yarılanarak block başına 3.125 Bitcoin'e düşecektir. Bu nedenle Bitcoin arzı azaldıkça, Bitcoin piyasası daha rekabetçi hale gelecektir. 

Bitcoin Madenciliği Enerji Tüketimi

Bitcoin madencilik işleminde blockların çıkması için kaynakları kullanmak bir enerji tüketimine neden olmaktadır. Bitcoin madenciliği nedeniyle her yıl yüksek elektrik enerjisi tüketimi raporları yayınlanmıştır. Bitcoin yine de, diğer sistemlerden farklı olarak enerji tüketimini ölçen ve takip eden eksiksiz bir finansal sistemdir. Bitcoin madenciliğinin tek bir ülkeden enerji tüketiminin %1,29'unu kullandığını belirtmek de fayda bulunmaktadır. Bu durum yaygın eleştirilere sebep olmuştur.

Madencileri yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik ederek Bitcoin karbon ayak izini iyileştirmek için (Bitcoin Madencilik Konseyi ve Kripto İklim Anlaşması gibi) devam eden girişimler de söz konusudur.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası, çoğu alım satım yapan kişinin satın alma işlemi yaptığı bir dönemdir. Bu süre zarfında talep arzın üzerine geçerek, piyasaya olan güven ve fiyatlar yükselmektedir.

Bitcoin fiyatını etkileyen ana faktör, talep ve arz arasındaki ilişkidir. Daha önce de belirtildiği gibi, halving (yarılanma) bir boğa piyasasını tetiklemektedir. Bunun sebebi ise yarılanmanın arzı daha da azaltmasıdır. Halving gerçekleştiğinde, arz 21 milyonda sabit kalırken, madenciliği madenciler için daha pahalı hale getirmektedir. Sonuç olarak, her halving gerçekleştiğinde Bitcoin fiyatı artış göstermektedir.

Boğa Piyasasını Farklı Kılan Nedir?

Boğa piyasası öncesine göre daha farklıdır bunun sebebi ise kurum ve alım satım yapan kişilerin Bitcoin’leri kolayca elde edebilmesidir. 

Rain platformu, kullanıcıların kripto para birimlerini güvenli bir cüzdanda tutmasını ve en iyi fiyatlarla alıp satmasını kolaylaştırmayı sağlamaktadır. Boğa piyasasının farklı olmasının bir başka nedeni de, alım satım yapan kişilerin bu dijital para birimini destekleyerek Bitcoin talebini etkilemesidir. Günümüzde kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin avantajları hakkında daha fazla farkındalık söz konusudur. Bu faktörler, piyasadaki Bitcoin ve diğer dijital para birimlerine olan talebi olumlu yönde etkilemektedir.

Önceki Boğa Piyasası Koşuları

2012 yılında gerçekleşen Bitcoin yarılanmasından sonra, Bitcoin fiyat seviyesi 11 dolardan 12 dolara yükselmiştir.

2016 yılındaki Bitcoin yarılanmasından sonra, dikkate değer bir boğa dönemi gerçekleşmiş ve Bitcoin fiyat seviyesini 576 dolardan 650 dolara çıkarmıştır. Bir yıl sonra, boğa döngüsünde istikrarlı bir büyüme olmuş ve Aralık 2017 tarihine kadar Bitcoin fiyatı 17.000 dolara ulaşmıştır.

2018 yılı itibariyle, düşük volatilite oluşmuş ve Bitcoin 2019 yılında istikrarlı büyümesini devam ettirerek, o yılın Haziran ayına kadar fiyat seviyesini 10.000 dolar civarında sürdürmüştür.

Bitcoin (BTC) Fiyat Geçmişi

Geçtiğimiz yıllar, Bitcoin alım satım yapan kişiler için inişli çıkışlı bir yolculuk olmuştur. Bitcoin fiyatındaki artış ve düşüşlerin yanı sıra, olası kötü niyetli kişiler Bitcoin fiyatının oynaklığına katkıda bulunmuştur. Bitcoin fiyatlarının büyük bir artış gösterdiği iyi zamanlar da yaşanmıştır. Bitcoin ani fiyat artışları ve düşüşleri “fiyat balonu” olarak belirtilmektedir.

2011

2011 yılında Bitcoin fiyat seviyesi, Nisan-Haziran aylarında 1 dolardan 32 dolara yükselmiştir. Kripto piyasalarındaki durgunluk nedeniyle, Kasım 2011 tarihinde Bitcoin fiyat seviyesi 2 dolara düşmüştür.

2012

2012 yılının Mayıs ayına kadar Bitcoin fiyat seviyesi 4.80 dolara yükselmiş ve Ağustos ayına kadar 13.20 dolara yükselmeye devam etmiştir.

2013

2013 yılında, iki fiyat balonu meydana gelmesi ile Bitcoin fiyatı için çok önemli bir yıl olmuştur. O yıl Bitcoin satış değeri 13.40 dolar olmuştur. Nisan ayının başında Bitcoin fiyat seviyesi 220 dolara yükselmiştir. Nisan ortasına kadar Bitcoin fiyat değeri hızla yükselirken, Bitcoin fiyatı 70 dolara inerek bir düşüş yaşamıştır. Ekim ayına kadar, Bitcoin satışı 123.20 dolar olarak devam etmiştir. Aralık ayında ise, BTC fiyatı ciddi bir artış göstererek 1.156.10 dolara yükselmiş ve üç gün içinde fiyat 760 dolara düşmüştür.

2015

Hızlı gerçekleşen fiyat balonları, Bitcoin fiyatı için bir düşüş işareti olarak görülmektedir. 2015 yılının başında, kripto alım satım platformlarındaki Bitcoin fiyatı 315 dolar seviyesinde olmuştur.

2017

2017 yılının başlangıcı, Bitcoin fiyatının yaklaşık 1.000 dolar olduğu ve beşinci fiyat balonuna tanık olduğu dönemdir. Bitcoin fiyatında iki aylık bir düşüş dönemi yaşanmış ve Mart ayına kadar 975,70 dolar seviyesinde olmuştur. Aralık ayına kadar Bitcoin fiyatı 20.089 dolara yükselmiştir. Bu yükseliş, Bitcoin'i ön plana çıkarmaya yardımcı olmuş ayrıca Bitcoin, ekonomistler ve hükümetler tarafından fark edilmiştir. Kısa bir süre sonra analistler kripto piyasasında Bitcoin değeri üzerinde tartışmaya başlamış ve Bitcoin fiyat tahminleri yapmaya çalışmışlardır.

2019

Bitcoin fiyatı iki yıl üst üste yükseliş ve düşüş yaşamıştır. Haziran 2019 tarihinde, Bitcoin 10.000 doları aştığında işlem hacminde ve Bitcoin fiyatında yeniden canlanma meydana gelmiştir. Bu durum, kripto para alım satım yapan kişilerde başka bir ralli için umutları yeniden alevlendirmiştir. Bununla birlikte, Aralık 2019 tarihine kadar Bitcoin fiyatı 7.112.73 dolar seviyesinde düşüş yaşamıştır.

2020

2020 yılı itibariyle Bitcoin fiyatı, ekonomiyi etkileyen pandemi nedeniyle bir faaliyet patlamasına tanık olmuştur. Pandemi ve bunun sonucunda ortaya çıkan hükümet politikaları nedeniyle kapanma, yatırımcıların kötüye giden bir küresel ekonomiden korkmasına neden olmuştur. Bu durum kripto alım satım işlemlerini hızlandırmış ve Bitcoin değerinin artmasına neden olmuştur. 2020 yılının Kasım ayında Bitcoin fiyatı 18.353 dolar olmuş ve 2020 yılının Aralık ayına kadar Bitcoin fiyatında bir artış yaşanmıştır.

2021

Ocak 2021 tarihinde Bitcoin fiyat seviyesi 40.000 dolar olmuştur. Nisan 2021 tarihine kadar Bitcoin fiyat seviyesi zirveyi izlemiştir ve 64.000 dolardan fazla değere sahip olmuştur. 2021 yazına kadar fiyatlar %50 düşüş göstererek Bitcoin fiyat seviyesi de 32.000 dolara düşmüştür. 2021 yılının sonbahar döneminde, Bitcoin fiyatı 50.000 dolara yükseldiğinde boğa dönemi yaşanmış ancak bu dönem kısa sürmüştür ve ardından Bitcoin fiyatını 42.500 dolara düşürmüştür.

Bitcoin Fiyatını ve Alım Satımını Etkileyen Faktörler

Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü ilk yıllarında, likidite zayıf ve kripto varlıklar kişiler tarafından tanınır olmamaktaydı. Bu durum geniş fiyat dalgalanmalarına yol açmış ve bu nedenle kripto para borsalarının yasaklandığına dair haberler bile yayınlanmıştır. Kripto para borsalarının yükselişi ve düşüşü Bitcoin fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur.

Ana akım çevrimiçi perakendeciler de Bitcoin fiyat dalgalanmalarında önemli bir rol oynamıştır. 2014 yılında Overstock, Bitcoin satın alma ve kabul etme niyetini açıkladığında Bitcoin fiyatı 1000 doları aşarak yükselmiştir.

Bitcoin ağı büyüdükçe, madencilik zorluğu ve madencilik ekipmanı için daha fazla enerji kullanma ihtiyacı da artmıştır.

Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin ile alım satım yapmanın şimdi iyi bir zaman olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Bitcoin Alım Satım İşlemlerine Hangi Fiyattan Başladı?

Temmuz 2010 tarihinde Bitcoin, token başına 0,0008 dolardan 0,08 dolara kadar işlem görmeye başlamıştır.

Bitcoin'in Ulaştığı En Yüksek Fiyat Ne Kadardır?

14 Nisan 2021 tarihinde Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64,863 dolara ulaşmıştır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Rain, global bağlamda lider bir kripto varlık değişim platformudur. Bahrain lisansını almış Rain, 50'den fazla ülkede binlerce kullanıcının işlem yaptığı bir platformdur.

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin değişimi, kripto para birimi alım satım yapan kişilerin farklı fiat para birimleri kullanarak Bitcoin alıp satabilecekleri bir platform ve aracı görevi gören çevrimiçi bir döviz değişimi veya dijital bir pazar yeridir.

Bitcoin Borsası Kullanmanın Faydaları

Bitcoin borsaları aracılığıyla Bitcoin alım satım işlemleri yapmanın faydaları şunlardır:

 • Merkeziyetsizlik ve hızlı para transferleri,

 • 7/24 işletim sistemi,

 • Dijital para biriminin deflasyonist doğası,

 • Blockchain teknolojisi sayesinde şeffaflık,

 • Para biriminizi dijital cüzdanda güvende tutma,

 • Tersine çevrilebilir işlemleri önlemek için banka transferlerinin bağlantısını kaldırma.

Bitcoin, kripto para birimi kullanıcılarının herhangi bir güvenilir üçüncü taraf veya banka sistemi olmadan birbirleriyle para alışverişi yapmalarına olanak tanır.

Bitcoin'i Borsada Tutmak Güvenli midir?

Rain, birçok farklı ödeme yöntemini kabul eden güvenilir bir kripto varlık borsasıdır. Rain'de işlem yaptığınız Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinizi güvenli cüzdanınızda tutabilirsiniz.

En İyi Bitcoin Değişim Platformu Olarak Rain

Çoğu kişi Rain'i en iyi Bitcoin borsası olarak tercih etmektedir bunun sebebi ise kripto para birimleri satın almak ve satmak Rain platform aracılığıyla çok kolay ve güvenli olmasıdır. Ayrıca Rain Mobil uygulamasını hareket halindeyken de kullanabilirsiniz. Rain platformu, banka düzeyinde güvenlik protokolleri uygulamakta ve şeffaf fiyatlandırma sunmaktadır. Rain platformunda hesap oluşturarak, piyasadaki en iyi Bitcoin fiyatı ile işlem yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kripto serüveninize başlamak için daha fazla bilgiye veya yardıma ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey