Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Soğuk Depolama ve Soğuk Cüzdanlar

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 05, 7:00 PM

Son yıllarda Bitcoin'in popülaritesinde bir artış meydana gelmiştir ve böylece Bitcoin daha fazla kullanılmaya ve kabul görmeye başlamıştır. Bununla birlikte popülaritede yaşanan bu artışın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttur. Örneğin; dolandırıcılık, hırsızlık ve hackleme gibi olaylar da artmaya başlamıştır. Peki Bitcoin sahipleri varlıklarını nasıl güvence altına almalıdır? Bu kılavuzda Bitcoin soğuk depolama diğer bir adla çevrimdışı depolama hakkında bilgi vereceğiz.

Bitcoin Soğuk Depolama Nedir?

Burada bahsi geçen soğuk depolamanın günlük hayatta kullandığımız dondurucularla alakası yoktur. Kripto alanında soğuk depolama, kripto varlığınızı çevrim dışı olarak saklamanıza izin veren fiziksel cihazları veya soğuk cüzdanları ifade eder. Bu yüzden adına "soğuk depolama" denir. Soğuk depolama cihazları, fiziksel olarak bir cihaza bağlanmadığınız sürece anahtarlarınıza erişemez veve diğer cihazlarla iletişim kuramaz ve bu Bitcoin'inizi güvence altına almanın en güvenli yolu olarak kabul edilir. USB aygıtları, hardware wallet (donanım cüzdanı) ve hatta bir kâğıt parçası bile bir soğuk depolama cihazı olabilir.

Bitcoin soğuk depolamayı daha iyi anlamak için kriptoda “cüzdan” kavramını anlamak çok önemlidir. Kripto alanında cüzdanlar, halka açık anahtar ve özel anahtar (private key) olarak iki anahtara sahip olmaları dışında fiziksel cüzdanlar gibi işlev görür. Anahtarlar, bir cüzdandan diğerine aktarım gerçekleştirmek için gerekli olan kriptografik karakter dizileridir. Halka açık anahtarı e-postanız olarak düşünebilirsiniz ve diğer kullanıcıların Bitcoin aktarabilmesi için cüzdanınızı tanımlamanıza yardımcı olur. Özel anahtar (private key), fonlara erişmenizi sağlayan şifreniz olarak işlev görür.

Sıcak Cüzdanlar ve Soğuk Cüzdanlar 

Bitcoin cüzdanları; sıcak ve soğuk cüzdanlar olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir. Sıcak cüzdanlar son derece popülerdir ve en yaygın depolama yöntemidir ancak internete bağlı olduğu için çevrimiçi saldırılara karşı savunmasız olabilir. Soğuk cüzdan ise internete bağlı olmadığı için sıcak cüzdandan daha güvenlidir.

Sıcak Cüzdanlar

Sıcak cüzdanlar internete bağlanır ve kripto varlıklarınıza hızlı erişim sağlar. Desktop wallet (masaüstü cüzdanı), exchange wallet (borsa cüzdanı), mobile wallet (mobil cüzdan) ve multisig wallet (çoklu imza cüzdanı) sıcak cüzdan örnekleridir. Bu cüzdanların birçok avantajı olsa da dezavantajları da mevcuttur.

Sıcak Cüzdanların Avantajları

●   Kullanıcıların kripto varlıklarına hızlı ve kolay bir şekilde erişmesini sağlar.

●   Sıcak cüzdanlar birçok cihaz tarafından kolayca desteklenir.

●   Sıcak cüzdanlar kullanıcı dostudur ve yeni başlayanlar için idealdir.

Sıcak Cüzdanların Dezavantajları

●   Sıcak cüzdanlar özellikle bilgisayar korsanlarına ve kötü niyetli yazılımlara karşı savunmasızdır.

●   Sıcak cüzdanlarla ilgili teknik sorunlar anahtarlarınızı sonsuza dek kaybetmenize sebep olabilir.

Soğuk Depolama

Sıcak cüzdanların çeşitli güvenlik riskleri mevcuttur. Bu nedenle uzmanlar kripto varlıklarınızın çoğunu saklamak için soğuk cüzdanları önerir. Soğuk cüzdan, sizi kripto varlıklarınızı çalmaya çalışan bilgisayar korsanları ve kötü niyetli yazılımlar gibi tehditlerden koruyan çevrim dışı bir cüzdandır. Donanım cüzdanları ve kâğıt cüzdanlar soğuk depolama cüzdanlarına örnek olarak verilebilir.

Soğuk Cüzdanların Avantajları

●   Sizi bilgisayar korsanlarından ve kötü niyetli yazılımlardan koruyarak daha iyi güvenlik sağlar.

●   Soğuk cüzdanlar kripto varlıklarınızı herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre tutmanıza olanak tanır.

Soğuk Cüzdanların Dezavantajları

●   Soğuk cüzdanlar kaybolabilir veya çalınabilir.

●   Günlük işlemler için kullanılamaz.

Soğuk Depolama Cüzdan Çeşitleri

Soğuk cüzdanlar güvenlik sorunları yaşamadan kripto varlıklarınıza kolayca erişim sağlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Kâğıt Cüzdanlar

Kâğıt cüzdanlar kripto varlıklarınızı saklamak için oldukça güvenli bir seçenektir. Cüzdanınız oluşturulduktan sonra halka açık ve özel anahtarlarınızın çıktısını alabilirsiniz. Anahtarlar fonlarınıza erişmenizi sağlayan bir QR kodu formunda yazdırılır. “bitaddress.org” bir kâğıt cüzdan örneğidir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları kullanıcıların kripto varlıklarını çevrimdışı olarak depolamasına izin veren fiziksel aygıtlardır. Sıcak cüzdanlar kadar popüler olmasa da donanım cüzdanları, işlemleri oldukça basit hale getirirken aynı zamanda eşsiz düzeyde bir güvenlik sunduğu için hızla popülerlik kazanmaktadır. Donanım cüzdanları birçok şekil ve boyutta olabilir. Özellikle USB formundaki donanım cüzdanları kullanım kolaylığı sayesinde popülerlik kazanmaktadır.

Donanım Cüzdanlarının Avantajları

●   Soğuk cüzdan kategorisinde özel anahtarlarınız çevrim dışı olarak güvenli bir şekilde saklanır. Anahtarlar cihaz dışına aktarılamaz.

●   Kolaylıkla taşınabilir.

●   Sıcak cüzdanlara kıyasla çok daha güvenlidir.

●   Birden çok adresi saklamanıza izin verir.

●   İşlem yapmak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken cüzdanınızı dizüstü bilgisayarınıza takmak, talimatları takip etmek ve işleminizi tamamlamaktır.

●   Bir pin koduyla korunur. Cüzdanınız tehlikeye girse bile paranız güvende kalır.

Donanım Cüzdanlarının Dezavantajları

●   Ledger'da bir kere güvenlik açığı keşfedilmiştir bu akıllara kuşku getirebilir.

●   Dikkatsizlik sebebiyle kaybolabilir veya çalınabilir.

●   Farklı coin türlerini saklama konusundaki çok yönlülüğü sınırlıdır.

En İyi Soğuk Cüzdanlar

Piyasada birçok soğuk cüzdan bulunur. Bunlar arasından seçim yapmanızı kolaylaştırmak için aşağıda en iyi soğuk cüzdanlar listelenmiştir.

Ledger Nano X

Ledger Nano X ikinci nesil bir soğuk cüzdandır ve genellikle en iyi soğuk cüzdan olarak kabul edilir. Kullanıcıların kolayca Bitcoin'lerini satın almalarını, yönetmelerini ve değiştirmelerini sağlar. Ledger Live yazılımına sahiptir ve Bitcoin, Dogecoin, Litecoin, Ethereum vs. dahil olmak üzere tüm önemli kripto varlıklarını destekler.

Trezor Model T

Trezor Model T, kullanıcıların Trezor İnternet Arayüzü üzerinden üçüncü taraf borsalarına erişmelerini sağlar. Ayrıca Windows ve Linux'u destekler ve soğuk depolama kripto yatırımı için mevcut en iyi Android uygulamalarından biridir. Cüzdan ayrıca 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama), şifre yöneticisi ve ERC-20 token'larıyla uyumludur ve Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto varlığı desteklemektedir.

bitaddress.org

bitaddress.org kolay kullanılan bir kâğıt cüzdan örneğidir. Ledger ve Trezor'un aksine kullanımı ücretsizdir. Yapmanız gereken tek şey imlecinizi hareket ettirmek ve ardından özel anahtarınızı ve halka açık anahtarınızı indirerek Bitcoin adresinizi oluşturmaktır.

Bitcoin'e yatırım yapmadan önce farklı depolama seçenekleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Bu kılavuzda depolama cihazlarıyla ilgili birçok noktaya değinilmiş, Bitcoin'inizi çevrim dışı olarak saklamanın en iyi yolları tartışılmış ve bazı popüler soğuk depolama seçenekleri listelenmiştir. Belirli bir cüzdan veya depolama aygıtına karar vermeden önce güvenilirliği ön planda tutmak oldukça önemlidir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey