Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin 10 yıl içinde 0.09 dolardan 68.000 doların üzerine yükseldi; peki zamanında Bitcoin’e 10 dolar yatırmış olsaydınız ne olurdu?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 07, 7:00 PM

Merkeziyetsiz ilk kripto varlık olan Bitcoin (BTC), bu zamana kadar sunduğu birçok benzersiz fırsatla, bir dijital varlığın teknolojiye sunabileceği en heyecan verici alım satım geçmişlerinden birine sahip olmuştur. 2010 yılında yapılmış 10 dolarlık bir Bitcoin yatırımı, 2021 yılında 1 Bitcoin’in 68.789 dolara ulaşmasıyla birlikte günümüzde 7,5 milyon dolar değerine sahiptir.

Bu yazımızda son on yılda Bitcoin gibi bir kripto varlığın eşsiz performansına katkıda bulunan tüm etkili faktörler ve bu ikonik kripto varlığın geleceğini belirleyen noktalar özetlenecektir.

2010-2015: Bitcoin'in Başlangıcı

Popüler inanışın aksine Bitcoin, 2008'de yayınlanan whitepaper’ının hemen ardından alım satım işlemlerine başlamamıştır. Bitcoin, 2009 yılında fiyatının neredeyse sıfır olduğu bir dönemde değer kazanmaya başlamıştır. Kripto varlık sahipleri, Bitcoin değerinin kayda değer bir artış gösterdiği 2010’u, başka bir deyişle fiyatını 0,09 dolara güvenilir bir şekilde ulaştırdığı yılı beklemek zorunda kalmışlardır. Sonrasında Bitcoin’in potansiyelini gerçek anlamda gösteren yükseliş meydana gelmiştir. 2011 yılının Nisan ayında Bitcoin’in 1 dolara ulaşması ve ardından iki ay içinde 29 dolara yükselmesi ile önemini arttırmaya devam etmiştir.

Kripto varlık sahipleri kripto marketinin yüksek hassaslığını ve oynaklığını iyi bilirler; kripto varlık marketi piyasada, dünyada meydana gelen her bir olayın etkisine sahiptir. Bu nedenle marketin hızlı çıkışları kadar hızlı inişini de 2011 yılının Kasım ayında kendisini göstermiştir. Bu dönemde Bitcoin, fiyat seviyesini 2 dolara düşürmüştür. 2012 yılı ise, Bitcoin'in fiyat hareketi için sorunsuz bir yıl olmasına rağmen 2013 yılı bu kripto varlığın dönüm noktasıdır. 2013 yılında Bitcoin, o güne kadarki en büyük kazancına ulaşıp sadece dört ay içinde 13 dolardan 230 dolara çıkmıştır. Bu sıçramaya muhtemelen “BitcoinBillionaire” adlı bir kullanıcıdan gelen 13.000 dolara denk gelen değerde BTC’lik, gizemli bir Reddit bağışı olarak bilinen 'Kıbrıs bankacılık balonu' gibi faktörler neden olmuştur. Bununla birlikte, bu noktadan sonrası beklenmedik şekilde ilerlemiş ve Aralık 2013 yılında Bitcoin 1.230 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek marjını aşmıştır. Bu durum, BTC'nin yalnızca o yıl boyunca %10,000'e yakın bir kazanç kaydettiği anlamına gelmektedir.

2015-2020: Bitcoin'in Globalleşme Süreci

Nispeten istikrarlı bir 2014 ve 2015 yılından sonra Bitcoin, 2017 Nisan ve Aralık arasında fiyatını yaklaşık 1.000 dolardan 20.000 dolara yükselterek, boğa dönemi ile kendisini ilk kez tüm dünyaya tanıtmıştır. Bu inanılmaz performansın arkasındaki nedenler tam olarak net olmasa da, bazı kesimler bunu Tether'in (USDT) başlangıcının ve yeni kullanılabilirliğinin artışta kilit rol oynadığını iddia etmekte ve bir başka kesim ise fiyat değerini yükselten şeyin büyük sermayeli teknoloji şirketlerinin BTC'ye gösterdiği ilgi olduğunu söylemektedir. Ancak Bitcoin fiyat seviyesini koruyamamış ve bir yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece dörtte biri değerine gerilemiştir. 2019'un ilk yarısındaki toparlanmasına rağmen, Bitcoin'in fiyatı 2020 yılının ortalarına doğru 7.000 dolar seviyesine sabitlenmiş gibi görünse de, herşeye meydan okuyan Bitcoin, 2020 yılını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 30.000 dolar ile kapatmış ve bu durum, 2017 yılının ilk boğa borsası tarafından belirlenen 20.000 dolarlık direnci kırmıştır.

Görüldüğü üzere Bitcoin'in fiyat geçmişi birçok olay ile birlikte kendisini sürekli ve hızlı bir biçimde güncellemiştir. Bu en büyük kripto varlık, iyi ve kötü olaylarla, sayısız yüksek ve alçak noktalarla, güven ve korkunun yanı sıra olumlu ve olumsuz yatırımcı duygularıyla mücadele etmiştir. Bununla birlikte değişmeyen şey Bitcoin'in dayandığı temeller, yani merkeziyetsizlik fikri ve merkezi bir dünyanın kullanıcılara dayattığı herhangi bir önyargıdan bağımsız çalışan küresel bir peer to peer (eşler arası) ağ kavramıdır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak Bitcoin için, gelecek ne getirirse getirsin, performansının ve yeni vizyonunun, modern toplumun en önemli ve eşi görülmemiş devrimlerinden biri olarak tarihe geçeceğini söyleyebiliriz.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey