Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin ATM'leriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 15, 7:00 PM

İlk kez Bitcoin almaya karar verdiğinizi varsayarak bu yazıda Bitcoin'i nasıl satın alabileceğinizi anlatacağız. Genelde kılavuz yazılarında Bitcoin satın almanın tek yolunun bir kripto para borsasına kayıt olmaktan geçtiği anlatılır ama BTC satın almanın birden fazla yolu vardır. Bitcoin satın almak, her zaman karışık kripto borsa kayıtlarıyla baş etmeniz gerektiğiniz anlamına gelmez. Kolay üyeliğe sahip borsalar olduğu gibi bu ara yaygınlaşan Bitcoin ATM'leri vardır ve bunları kullanarak BTC satın alabilirsiniz. . Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Bitcoin ATM'si Nedir?

Bitcoin ATM'leri, kullanıcıların nakit veya banka kartları kullanarak BTC satın almasına izin verir. Bununla birlikte “ATM” kelimesi biraz yanıltıcı olabilir. Bitcoin ATM'lerini bildiğimiz banka şube ATM'lerinden farklıdır. Banka ATM'leri müşterilerin fonları banka hesabında yönetmesine izin verirken bir Bitcoin ATM'si, kullanıcıların BTC satın almasına ve bazı durumlarda kullanıcının herhangi bir hesap oluşturmasına gerek kalmadan Bitcoin satmasına izin veren araçlardır. Bitcoin ATM'leri, kullanıcıların satın aldıkları BTC'nin mülkiyetini doğrudan Bitcoin cüzdanlarında bulundurmalarını sağlar. Ayrıca herhangi bir borsada hesabınız bulunuyorsa Bitcoin'i borsa tarafından sağlanan para yatırma adresine gönderebilir ve BTC'yi borsaya aktarak orada tutulmasına izin verebilirsiniz.

İlk Bitcoin ATM'si 2013 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde bir kafeye kurulmuştur. Bu, kafelerde Bitcoin alımının oldukça yaygın olduğu (tarihteki ilk Bitcoin ile satın alınan pizzayı hatırlayın) zamanlara denk gelir ve kullanıcılar BTC'lerini kafelerde kullanabiliyorlardı. 2013 yılında Bitcoin yalnızca belirli bir topluluk tarafından bilinen bir ödeme yöntemiydi. Sonrasında dünyanın birçok yerinde Bitcoin ATM'lerinin kurulduğunu gördük. 

Hâlâ Bitcoin ATM'si olmayan birçok ülke olsa da gelişmiş ülkelerde özellikle popülerlik kazanıyor. Coin ATM Radar verilerine göre 78 ülkede 37.399 adet Bitcoin ATM'si bulunmaktadır. Bitcoin ATM'leri genellikle kripto alanında faaliyet gösteren şirketler tarafından sahiplenilir ve işletilir.

Bitcoin ATM'leri Nasıl Çalışır?

Bitcoin ATM'si kullanmak basittir diyebiliriz. ATM tarafından desteklenen bir Bitcoin cüzdanı indirmeniz isteyecektir. ATM üzerindeki QR kodunu okutarak cüzdan uygulamasını indirebilirsiniz. ATM üzerinde işleme başladığınızda telefon numaranızı girmeniz istenecektir. Telefon numarası, sizi tanımlamak ve işlemi kaydetmek için kullanılır, bundan sonra bir doğrulama kodu alacaksınız. Kodu ATM'ye girin ve işleminize devam edin.

Bir sonraki adım cüzdan adresinizi girmektir. Bunu cüzdanınız tarafından oluşturulabilen QR kodunu okutarak yapabilirsiniz. . Bitcoin ATM'si tanımlanan cüzdanınıza satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz Bitcoin'i gönderecektir. Bunun için elinizde bulunan nakdi makineye yatırın.

Paranızı ATM'ye yatırdıktan sonra ne kadar para yatırdığınız ve yatırılan bu parayla ne kadar Bitcoin satın alabileceğiniz konusunda ATM sizi bilgilendirecektir. Daha fazla para eklemek istemiyorsanız işleminize devam edebilirsiniz. İşleminiz için bir makbuz alacaksınız ancak işleminizin bu noktada hemen tamamlanmayacağını dikkate alın. Tipik bir Bitcoin işlemi, güvenlik nedenleriyle Blockchain'de altı onaydan geçtikten sonra onaylanır ve bu bir saate kadar sürebilir. Lightning Network sayesinde bu süre birkaç dakikaya düşürülmüştür. Onaylar hızlıca tamamlandıktan sonra Bitcoin'iniz cüzdanınıza yansıtılır.

Bitcoin ATM Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin ATM'sinin çeşitli avantajları ve elbette dezavantajları da vardır. İşte bazı avantajları:

●   Bitcoin ATM'si geleneksel bankacılığa alışmış insanlar için bir alıştırma yöntemi olarak görülebilir. KYC prosedürü istemez ve adımları kolaydır.

●   Bitcoin ATM'leri, kullanıcıların herhangi bir işlem yapmalarına izin vermeden önce soğuk cüzdan uygulaması nedeniyle üst düzey güvenlik sunar.

●   Ayrıca geleneksel finansal sistemine erişimi olmayan (banka hesabı olmayan) bireylerin Bitcoin satın alabilmesine olanak tanır.

 Buna karşın bazı dezavantajları da bulunmaktadır:

●   Kara para aklamayla mücadele düzenlemeleri gereğince Bitcoin ATM'lerinin bazı işlem limitleri vardır.

●   Bitcoin ATM'leri oldukça yüksek ücretler alır ve alım-satımda her zaman en iyi fiyatları sunmaz.

●   Yeni bir teknoloji olduğundan uzun süreden beri bozuk ATM'lerle karşılaşabilirsiniz ve bahsettiğimiz gibi her ülke ve şehirde bulunmaz.

●   Bazı Bitcoin ATM'leri ise kendi alım-satım platformlarını veya cüzdanlarını sunan borsalar tarafından işletilir. Sözkonusu ATM'lerde, bir banka ATM'sinde olduğu gibi işlem yapmak için kullanıcıların borsa hesabı bulundurmasını isteyecektir.

Bitcoin ATM'lerinin popülaritesi artıyor ve fiat para biriminizi kolayca Bitcoin'e dönüştürmenin de kolay bir yolu. Geleneksel finansal kurumlarını tamamen ortadan kaldırır ve bu da banka hesabı olmayan bireylerin bile Bitcoin'e erişebileceği anlamına gelir. El Salvador gibi nüfusunun %70'nin banka hesabı olmadığı ve ekonomisi dış ülkelerden gelen havaleye bağımlı ülkelerde Bitcoin ATM'leri çok faydalıdır.

Şu anda bulunduğunuz konuma yakın Bitcoin ATM'si olmayabilir. Rain Kripto Borsası üzerinden güvenlikle ve kolayca BTC satın alabilirsiniz. Rain, üst düzey güvenlik ve kripto varlık çeşitliliğiyle kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sağlar.Hemen kaydolun ve işlem yapmaya başlayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey