Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Yasal Para Birimi Olarak Bitcoin: El Salvador'un Liderliğini Kaç Ülke Takip Edecek?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 07, 7:00 PM

2021'in Eylül ayında Orta Amerika'da küçük bir ülke tarihe geçti ve meclis, Bitcoin'i ülkenin yasal para birimi yapmak için oyladığında küresel finans sisteminde dalgalanmalar meydana geldi ve dünyanın en büyük kripto para varlığını, hizmet ve mallar için yasal bir ödeme aracı olarak kabul etti. El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi yaparak Orta Afrika Cumhuriyeti gibi diğer ülkelere de öncü olabilir.

Bu kılavuzda, Bitcoin'i yasal para birimi yapma kararını, arkasında yatan nedeni ve bu kararın hem El Salvador hem de Bitcoin'e nasıl fayda sağlayacağını inceleyeceğiz.

El Salvador Neden Bitcoin'i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etti?

Öncelikle “yasal para birimi” tanımını anlamalıyız. Yasal para birimi; bir hükümetin vergiler, kamu masrafları veya diğer ticari aidatlar için uzlaşma olarak kabul ettiği herhangi bir ödeme şeklidir. ABD'de “yasal para birimi” teriminin tanımı, Federal Rezerv tarafından çıkarışmış para birimi için geçerlidir. Buna rağmen hiçbir satıcı ödemede nakit dolar kabul etmek zorunda değildir. 2001'de El Salvador kendini para birimini bırarak ABD Doları'na geçti ve şimdi buna bir yenisini "Bitcoin'i" ekledi.

Burada akıllara şu soru takılıyor: El Salvador neden Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul ediyor? Bu kararın arkasında yatan üç ana neden vardır:

Havale

El Salvador'un ekonomisi büyük ölçüde uluslararası havalelere bağlıdır. Dünya bankasının verilerine göre, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının %20'den fazlası havalelerden geliyor ve nüfusun önemli bir kısmı bu havalelere bağlı yaşıyor. Bununla birlikte, havaleler maliyetlidir ve ABD'den El Salvador'a yapılacak bir transferin maliyeti, transfer değerinin % 30-%50'si arasındadır.

Banka Hesabı Olmayan Kitle veya Bankacılığa Kısıtlı Erişim

El Salvador'daki nüfusun %70 'inin bir banka hesabına erişimi yoktur. El Salvador, bir banka hesabı gerekmeksizin nüfusun fonlarına ve finansal hizmetlere erişmesini sağlamak adına Bitcoin'e geçiş yaptı.

Dolara Bağımlılığın Seyreltilmesi

El Salvador'un Bitcoin'e geçişinin ana nedenlerinden biri, ülkenin ABD Dolarına olan güvenini azaltmak ve Bitcoin'i tarafsız bir değer deposu ve takas aracı olarak benimsemektir.

El Salvador'un Bitcoin'i Benimsemesinin Avantajları

Bu yasayla Bitcoin; vergiler, kamu borcu ve özel borçlar için yasal bir para birimi oluyor. Sermaye kazancı vergisi de alınmaz ve herkes teknolojiye erişimi olduğu takdirde Bitcoin'i kabul etmek zorundadır. Ayrıca hükümet, Chivo adı verilen ücretsiz ve isteğe bağlı bir Bitcoin cüzdanını da tanıtmıştır.

Yatırım Teşviki

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin ülkeye yatırım teşvikleri ve iş fırsatları sağlayacağını umuyor. Yatırım teşviki olarak hükümet, 3 BTC karşılığında (sermaye kazanç vergisi olmadan) kalıcı oturum izni sunuyor.

Finansal Tabana Yayılma

Daha önce El Salvador nüfusunun %70'inin bir banka hesabı olmadığını söylemiştik ve bu rakam küresel orandan (%22) bile çok daha yüksektir. Bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmesi, El Salvador vatandaşlarının sınırlı bürokrasiyle bir finansal sisteme erişimini sağlayacaktır. Ülkedeki peer-to-peer (eşten-eşe) finansal altyapısını da artırarak finansal tabana yayılmayı önemli ölçüde artırabilir.

Bitcoin'in Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edilmesinin Sonuçları

El Salvador'un bu hamlesinin ülke ve kripto varlık üzerinde etkileri olmuştur. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etme kararının birçok makroekonomik ve finansal sorun yaratabileceğini belirtirken El Salvador kararına devam etmiştir. Ülkenin Bitcoin'e geçişi uluslararası ticareti etkileyebilir. Ülkenin en büyük ticaret ortağı ABD'dir ve dolar kullanımı bu iki ülke arasındaki ticaretin kolaylaşmasında çok önemli bir rol oynamıştır. ABD'nin Bitcoin'i bir ödeme biçimi olarak kabul edip etmeyeceği henüz belli değildir. Bu kararın, El Salvador'un döviz rezervleri üzerinde bir etkisi olup olmayacağı da açık değildir.

Bitcoin'in bağımsız bir ülkede yasal para birimi olarak kullanılması, kripto varlık için de geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir ve El Salvador'un daha hızlı işlemler için uygulamayı planladığı Lightning Network kullanımı, bir değişim aracı olarak kabiliyetini gösteren Bitcoin'in geleceğini güçlü bir şekilde etkileyebilir. Bununla birlikte aşağıda belirttiğimiz bazı riskler de bulunmaktadır:

●   Finansal riskler

●   Güvenlik Riskleri

●   Teknolojik zorluklar

Yasal Para Birimi Bitcoin için Vaka Çalışması

El Salvador'un Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etme hamlesi, kripto varlığın ülkenin fiat para birimiyle (ABD Doları) birlikte nasıl kullanılabileceğini incelemek için mükemmel bir fırsattır. Bu yasal para birimi üzerinden çok az yetkiye sahip olan merkez bankasının işleri nasıl ele alacağını ve Bitcoin'i yasal para birimi olarak benimsemesinde diğer ülkelere nasıl örnek olacağını görmek oldukça ilginçtir.

Kripto varlığın El Salvador'da kullanılması, bir değer deposu olarak Bitcoin'in ödeme uygulamalarında nasıl kullanılacağı hakkında bir fikir verebilir ve egemen bir ulusun Bitcoin'i günlük yaşamlarına nasıl yasal para birimi olarak uyguladığının potansiyel olarak ilk örneğidir.

Domino Etkisi: Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etti

El Salvador'un hamlesinin başarısı, domino etkisi yaratarak diğer ülkeleri de Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmeye teşvik edebilir. Birçok ülke, El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesine neden olan aynı sorunlardan muzdarip ve bunu El Salvador'un başarısını incelemek ve uygulamak için mükemmel bir fırsat olarak kullanabilir. Aslında, birçok ülke aktif olarak aynı şeyi araştırmakta.Orta Afrika Cumhuriyeti ise Afrika'da Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera'ya göre bu hareketin ardındaki amaç, ülke vatandaşlarının mali koşullarını iyileştirmektir.

Bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmesi, kripto varlığın 2009'dan bu yana nasıl bir yol katettiğinin bir göstergesidir. Diğer ülkelerin de aynı fikirde olup olmadığı henüz belli değil ancak El Salvador, Bitcoin'in potansiyelini ölçmek için mükemmel bir fırsat sunabilir. Yasa kabulünden bir ay sonra 3 milyon vatandaş (nüfusun neredeyse %50'si) El Salvador'un Bitcoin cüzdanını kullanıyordu. Chivo cüzdanıyla günde ortalama 2 milyon dolar havale işlemi yapıldı. Hükümet ayrıca Chivo cüzdanı kullanılarak satın alınan akaryakıtta indirim verilmesi gibi çeşitli teşviklerle Bitcoin'in benimsenmesini sağlıyor.

Hızlı ana akıma giren ve kabul gören Bitcoin, dünyanın her yerinden birçok yatırımcının ilgisini çekti. Siz de bir Bitcoin yatırımcısı olmak istiyorsanız Rain gibi dünyada güvenilirliğini ispatlamış ve sade bir arayüze sahip kripto varlık platformunu kullanabilirsiniz.Rain'de hesabınızı kolayca oluşturun ve hemen işlemlerinizi yapmaya başlayın.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey