Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Ayı ve Boğa Piyasalarına Dair Ayrıntılar

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jul 05, 7:00 PM

Yatırımcıların genel olarak piyasa duyarlılığı yatay, ayı veya boğa olmak üzere üç segmentte kategorize edilir. Bu yazıda, yatırımcıların duyarlılığının uzun bir süre için olumlu veya olumsuz gittiğinde ortaya çıkan ayı ve boğa piyasalarına odaklanacağız. Bu yazıda ayı ve boğa piyasaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi olabildiğince yalın ve açıklayıcı şekilde anlattık.

Piyasa Duyarlılığı ve Yönü

Öncelikle piyasa duyarlılığının ve genel fiyat yönünün ne anlama geldiğini açıklayalım. Piyasa duyarlılığı, yatırımcıların potansiyel kısa vadeli fiyat gelişimi hakkındaki genel tutumlarının yanı sıra belirli bir varlık sınıfının temelleri hakkındaki güven düzeylerini ifade eder.

Piyasa nötr bir yatırımcı duyarlılığında yatay; olumsuz seyirde ayı iken pozitif ve güvenilir hissiyatta boğadır. Yatırımcı duyarlılığının günden güne değişebileceğini ve bu duyarlılığın genel olarak piyasa üzerinde önemli bir etkiye sahip olması için uzun vadede devam etmesi gerektiğini belirtmek önemlidir. Kripto yatırımcıları, piyasa duyarlılığını ne kadar uzun süre korursa piyasanın genel yönü üzerinde o kadar fazla etkiye sahip olabilir. Bu tür piyasa duyarlılığı için harika bir gösterge, yatırımcı duyarlılığını dinamik olarak 1-100 arasında derecelendiren Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi'dir. İvme, seviye yükseldikçe pozitifi ve düştükçe negatifi gösterir.

Boğa Piyasası Nedir?

Adı, modern yatırımın ilk zamanlarından almıştır. Boğa, gücü ve hedefine boynuzlarıyla saldıran bir hayvan olarak agresifliği temsil eder.

Yatırımcı duyarlılığının uzun süre olumlu kaldığı ve fiyatların da olağanüstü performans gösterdiği bir boğa piyasasından bahsediyoruz. Bu sürenin en az birkaç hafta olması gerekir ancak bu olumlu yön ne kadar uzun sürerse piyasanın yönü de o kadar güçlü olur.

Boğa Piyasasında Yapılması Gerekenler

Boğa piyasası sırasında fiyatlar yükselme eğilimindedir, bu da uzun pozisyonlar açmanın çoğu kripto varlık için uygun olabileceği anlamına gelir. Elbette boğa piyasası sırasında da düşüşler yaşanacak ve düşüş trendleri olacaktır, bu nedenle uygun araştırma ve analiz yapmak hâlâ gereklidir.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası denilmesinin nedeni, güçlü bir ayının hedefine üstüne baskı yaparak pençeleriyle saldırmasıdır.

Fiyatların ve yatırımcı duyarlılığının uzun bir süre için aşağı doğru eğilimli olduğu ayı piyasasından bahsediyoruz. Tıpkı boğa piyasasında olduğu gibi ayı piyasasını doğrulamak için böyle bir trendin en az birkaç hafta sürmesi gerekir.

Ayı Piyasasında Yapılması Gerekenler

Ayı piyasası sırasında fiyatların düşmesi beklendiği için en azından kısa vadede, yatırımcılar hedeflerine odaklanmalı ve düşüş trendini takip ederek daha düşük fiyatlardan alacakları varlıklarla portföylerini genişletmeye hazır olup olmadıklarına karar vermeli ya da mevcut token'larını tutarak fiyatların yeniden yükselmesini beklemelidir.

İster ayı ister boğa piyasası olsun bazı piyasa koşulları vardır. Kesin başarının tarifi yoktur ancak bilgi edinmek ve piyasada fiyatların ve duyarlılığın nasıl değiştiğini anlamak başarı yolunda yararlı olabilir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey