Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Rain NFT Günlüğü: CryptoPunks Yatırımı Mantıklı Mı?

Yayın Rain İçerik Ekibi - May 23, 7:00 PM

Herhangi bir endüstrinin zirvesine ulaşabilmek büyük bir başarıdır. Hem de bu, son derece rekabetçi değiştirilemez token (NFT) alanında gerçekleşiyorsa. CryptoPunks, ilk çıkan koleksiyonlardan biri olmakla kalmadı. Aynı zamanda bugün tanıdığımız NFT standartlarının bugünkü hale gelmesinde de önemli bir rol oynadı. Bu yazıda CryptoPunks koleksiyonunu ele alacağız ve koleksiyonun değerinin verilen yüksek fiyat teklifleriyle örtüşüp örtüşmediğini inceliyor olacağız.

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks, yüzlerce farklı özelliğe ve aksesuara sahip, karakterize edilmiş 10.000 adet benzersiz piksel avatardır. Bu özellikler; çeşitli arka plan renkleri, yüzler, kıyafetler, şapkalar, aksesuarlar ve hatta bazı CryptoPunk'ları diğerlerinden daha nadir kılan vücut tiplerini kapsar. Koleksiyon henüz çıktığında tüm bu özellikerin hiçbir önemi yoktu çünkü proje henüz o kadar ilgi çekmiyordu ve parçalar yalnızca 1-34 $'a satılıyordu. Bugün ise orta nadirlikte bir CryptoPunk sahibi olmak için muhtelemen 20,000-40,000 $ yani 10-20 ETH gözden çıkartmak gerekir.

Ethereum blok zincirinde yayımlanan bu koleksiyonun parçaları, genellikle NFT standardı olarak da bilinen ERC-721 ile uyumlu değildir. Koleksiyon 2017 yılında Larva Labs tarafından çıkartıldığında o zamanlar ERC-721 gibi bir standart henüz yoktu. CryptoPunks, koleksiyon yaratıcılarına göre "ERC-20 token'ı" olarak sayılabilir. Bir kullanıcının gözünden bakınca bu efsanevi dijital ögelerin nasıl bir Ethereum standardına sahip olduğunun çok da önemi yoktur.

CryptoPunk'ları Özel Kılan Nedir?

Öncelikle CryptoPunks, bugün iyi tanıdığımız NFT endüstrisinin bilinmesine birçok katkıda bulunmuştur ve bu da azımsanacak bir durum değildir. Başka bir deyişle CryptoPunks olmasaydı, küresel olarak popülerlik kazanmış NFT koleksiyonlarının hiçbirinin bilinmesine ve milyarlarca dolarlık bir teknoloji alanının var olmasına ihtimal yoktu.

Tarihi öneminin yanı sıra, CryptoPunk'ların gerçek bir kullanım alanı yoktur, koleksiyon ürünü ve yatırım aracı niteliğindedir. Kullanım alanı olmaması bir sorun teşkil etmez çünkü ilk koleksiyonlar arasında yer almıştır ve var oluşu neredeyse mucizeye yakındır. 

Başka bir ilginç bilgi de ERC-20 token'ı sayılan CryptoPunks'ın ERC-721 standardı yayınlandıktan sonra bu standart token'ına dönüştürülüp alınıp satılabilir olmasıdır.

CryptoPunk'ların Yaratıcısı Kimdir?

CryptoPunks, Kanada merkezli iki kişiden oluşan bir teknoloji girişim şirketi Larva Labs tarafından yaratıldı. Şu anda bu kişiler, NFT endüstrisinin tanınmış simaları olmuştur. Larva Labs'ın kurucuları John Watkinson ve Matt Hall, kendilerini her zaman kripto meraklıları olarak gördüler ve bu, daha önce hiç yapılmamış bir şeyi denemelerinde ana motivasyon oldu. 

CryptoPunks'ınGeleceği

Yukarıda belirtildiği gibi CryptoPunks temelde koleksiyon ve dijital sanat eseri niteliğinde olduğundan, NFT sahipleri yakın gelecekte token'ları için herhangi bir fayda veya kullanım durumu beklememelidir. Bununla birlikte, tarihi önemi ve CryptoPunks'ın son derece iyi bilinen imajı göz önüne alındığında, yüksek fiyatları karşılayabilenler için büyük yatırım niteliğinde olabilir.

Böyle bir durumda CryptoPunks satın almak için ETH kripto varlığına ihtiyacınız olacak. Bu durum Ethereum tabanlı herhangi bir NFT koleksiyonu için de geçerlidir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey