Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Dünyadaki Bitcoin Regülasyonlarına Genel Bakış

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 15, 7:00 PM

Bitcoin, kuruluşundan bu yana uzun bir yol kat etti ve küresel yatırım ortamında önemli bir oyuncu olarak yerini sağlamlaştırdı. Kripto varlığın bir yatırım aracı olarak görülmesi, bu varlık sınıfını düzenlemeye çalışan dünya çapındaki hükümetlerin işini zorlaştırmıştır. Hükümetler BTC'nin nasıl regüle edileceği konusunda fikir ayrılığına düşmüştür ve sonuç olarak farklı ülkelerde farklı regülasyonlar getirilmiştir. Bu tutarsız regülasyon, dünya çapında farklı vergi sınıflarına tâbi olduğu anlamına gelir.

Bitcoin'le ilgili regülasyonların hızlı geçirdiği değişime aşina olmanız için bu yazıda olabildiğince her ülkenin Bitcoin'e olan yaklaşımını ele almaya çalıştık.

Dünya Genelinde Bitcoin Regülasyonları

Öncelikle BTC'nin yasal para birimi olarak kabul edildiği ülkelerle başlayalım.

Yasal Para Birimi Olarak Bitcoin

El Salvador

El Salvador'un Cumhurbaşkanı Nayib Bukele Bitcoin'e oldukça sıcak bakıyor, bu küçük Orta Amerika ülkesi BTC'yi yasal para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olarak tarihe geçti. El Salvador'un BTC'yi benimseme hamlesi; bu kripto varlığın vergi, kamu borcu ve özel borcu kapatmak için kullanılabileceği anlamına gelmektedir. El Salvador vatandaşlarına BTC üzerinden kazanılan sermaye için herhangi bir vergi yüklemiyor ve hükümet aynı zamanda Chivo adlı ücretsiz bir cüzdan uygulamasını teşvik ediyor. El Salvador'da nüfusun yaklaşık %70'nin banka hesabı bulunmamakta. Nayib Bukele, Bitcoin'in yasal para birimi olarak kabul edilmesinin finansal katılımını artıracağını belirtti. 

Ülkenin Bitcoin'e olan yöneliminin bazı sonuçları da olmuştur. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, bu kararı son derece eleştirmiştir. Bu kararın, ülkenin en büyük ticaret ortağı ABD'yle olan ilişkileri nasıl etkileyeceği de henüz belli değildir. Bitcoin'in yasal para birimi rolü ilginç bir örnek olabilir ve bir değiş‒tokuş aracı olarak faydasını gösterebilir.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador'dan sonra Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul eden ikinci ülke oldu. Parlamento, para birimi ve döviz kurlarıyla ilgili zorlukları çözme aciliyetini öne sürerek Bitcoin'in benimsenmesini destekleyen bir yasayı oy birliğiyle kabul etti. Parlamentonun Bitcoin'i benimseme hamlesi, IMF'in artan gıda ve yakıt fiyatları nedeniyle 2022'de tırmanan enflasyonu engellemenin bir yolu olarak da görülebilir. Ülkenin Bitcoin'e yönelimindeki doğruluk, ancak zaman içinde ölçülebilir.

Legalize Edilmiş Olarak Bitcoin

Orta Doğu

Birleşik Arap Emirlikleri, (özellikle Dubai ve Abu Dhabi) kripto alanındaki en ilerici ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. 2018'de Birleşik Arap Emirlikleri, çoğu devlet işleminde Blockchain teknolojisinden faydalanılması için dönüm noktası olan bir “2021 Blokchain Strateji Programı" başlattı. BAE Merkez Bankası, Suudi Arabistan Merkez Bankası ile ortak bir dijital varlık çıkarmak ve "Project Aber" adlı dağıtık defter projesini hayata geçirmek için iş birliği yaptı

 

Dubai Finansal Hizmetler Kurumu (DFSA), 2021‒2022 iş planının bir parçası olarak dijital varlıklar için düzenleyici bir çerçeve açıklamıştı. Bu çerçeve kapsamında dijital varlık çıkartan şirketler ve ilgili işlem platformları için regülasyon genişletilecektir. Ayrıca Bitcoin gibi dijital varlıkları da içeren bu çerçevede dünyanın dört bir yanındaki yargı bölgelerinden gelen en iyi uygulamalardan yararlanılacak ve özellikle de Kara Para Aklamayı Önleme tedbirleri uygulamaya konulacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri

Eyaletlere baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri Bitcoin'e tutarlı bir yasal yaklaşımdan oldukça uzaktır. Federal açıdan da bu yaklaşımın farklı bir boyutu vardır. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi çeşitli kurumlar Bitcoin regülasyonunda yer almaktadır. Bununla birlikte kurumlar beraber koordine bir şekilde regülasyona dair çalışmaz ancak Bitcoin'in artan önemiyle mesele önemli bir boyut kazanmıştır.

Teksas ve Wyoming gibi eyaletler, işletmeleri cezbetmeyi umarak kripto dostu yasalar çıkardı. Çin'in kripto varlıklara karşın sert tutumu ve baskısından sonra Teksas eyaleti, madencilik faaliyetlerini artırdı. Eyalet; Bitcoin'i bir değiş‒tokuş aracı, bir hesap birimi ve bir değer deposu olarak tanımlayan Teksas Sanal Para Birimi Yasasını kabul etti. Wyoming eyaleti de Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını bir değiş‒tokuş aracı olarak onaylamıştır. Bu esnada Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer eyaletler daha katı bir yaklaşım benimsemiştir. Farklı eyaletlerdeki yönetmelik değişikenliğine rağmen Bitcoin ABD'de yasadışı değildir.

Yasaklı Olarak Bitcoin

Çin

Çin'in ulusal bankası Çin Halk Bankası (People’s Bank of China), 2013'te finansal kurumların Bitcoin ve diğer kripto varlıkların ticaretini yasakladı. Daha sonra bu yasağın kapsamı borsaları ve ICO'ları içerecek şekilde genişletildi. Yakın zamana kadar Çin, düşük maliyetli iş gücü sayesinde neredeyse tüm Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin merkez üssüydü. Tüm madencilik faaliyetlerinin %65 'inin o zamanlar Çin'de gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

2019'da Çin hükümeti Bitcoin madenciliğini yasaklamayı düşündü ancak sonrasında caydı. Yasak nihayet 2021'de yürürlüğe girdi ve kripto alanı, "toplumu bireysel risklerin transferinden korumak" için Bitcoin madenciliği ve alım‒satımında sert bir baskı görmüştür. Yasağın etkisiyle Çin'de madencilik faaliyeti sıfıra yakın bir seviyeye indi. Çin Halk Bankası Blockchain teknolojisini benimserken ve kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ni (CBDC) geliştirirken Çin'de tüm madencilik ve diğer Bitcoin/kripto ile ilgili faaliyetler yasaklanmıştır.

Bitcoin şu anda iki ülkede yasal para birimi olarak kabul görmektedir ve düzenleyici otoriteler bu kripto varlığı düzenlemek için hızlı hareket etmeye çalışmışsa da henüz gerekliliklerinin tam anlamıyla ele alındığı tartışmalıdır. Gün geçtikçe Bitcoin daha çok benimsenmektedir, gelecekte regülasyonların ülkeler arasında nasıl yaygın olacağını göreceğiz.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey