Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Ethereum Yükseltmeleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yayın Rain İçerik Ekibi - Mar 16, 7:00 PM

Ethereum 1.0, ağın akıllı sözleşmeleri uygulayan ilk merkeziyetsiz ekosistemi olarak bilinir. Ethereum’un bu sürümü artan popülaritesi ve yüksek beklenti nedeni ile kendisini yükseltmeye sürüklemiştir. Ethereum'a performans artışı sağlamak ve yeni çözümler getirmek amacıyla önceden Ethereum 2.0 olarak bilinen “Ethereum Yükseltmeleri” getirilmiştir.

Ethereum 1.0'ın Kısıtlamaları

Ethereum kapsamlı bir Blockchain ağı olarak işlem görse de gerçek anlamda kitlesel benimsenmesini zorlaştıran bazı kısıtlamalara sahiptir. Bu kısıtlamalar, genellikle Blockchain üçlüsü ölçeklenebilirlik, güvenlik ve çevre dostu işlem olarak adlandırılan üç önemli noktadır. Ethereum, güvenlik açısından oldukça güçlü bir ağa sahip olsa da ölçeklenebilirlik ve çevre dostu işlem noktalarında belirli iyileştirmelere ihtiyaç duyar.

Ethereum 1.0 Sürümünün Ölçeklenebilirlik Kısıtlaması

Ethereum 1.0, ağ için güvenli işlemler garanti etmeyi amaçlayan Proof of Work (İş Kanıtı) fikir birliği (konsensüs) mekanizmasını kullanır. Ethereum 1.0, bu algoritmayı başarı ile kullansa da performans düşüklüğü de göstermektedir. Başka bir deyişle, Ethereum ağında kullanıcı etkileşimi arttığı zaman ağın yavaşladığı görülmektedir. PoW fikir birliği algoritmasının getirdiği bir diğer kısıtlama ise, artan ağ kullanımının bir sonucu olarak da işlem ücretlerinin artmasıdır. Tüm Ethereum işlemleri tek bir Blockchain üzerinden yürütülür ve bu da işlem akışının yavaşlamasına neden olabilir. Görüldüğü gibi, bu kısıtlamalar Ethereum 1.0'ı küresel olarak ölçeklenemez hale getirmektedir.

Ethereum 1.0 Sürümünün Çevresel İşlem Kısıtlaması

Ethereum 1.0 sürümünün Proof of Work fikir birliği algoritması, güven temelli olarak hesaplamayı benimsemektedir. Proof of Work, güvenli bir mekanizma olmasına rağmen, gerekli işi yapabilen özel bilgisayarlar yüksek derecede elektrik tüketir. Bu nedenle, enerji israfı olduğu ve ağı korumanın başka, çevre dostu yolları olması gerektiği gibi durumlar savunulmaktadır.

Ethereum Yükseltmeleri Neyi Amaçlıyor?

Belirtilen Ethereum 1.0 kısıtlamalarını gidermek için ağın merkeziyetsiz organizasyonu (DAO), Ethereum Yükseltmeleri (eski ismiyle Ethereum 2.0) adı verilen bir dizi güncelleme uygulamaya karar vermiştir. Güncellemeler arasında, fikir birliği mekanizmasının Proof of Work (İş Kanıtı) algoritmasından Proof of Stake (Hisse Kanıtı) algoritmasına geçirilmesi ve Ethereum'un tek zincirli bir ekosistemden birden fazla Blockchain ağına dönüştürülmesi yer almaktadır.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı) Mekanizması: Güvenli, Ölçeklenebilir, Çevre Dostu

Proof of Work fikir birliği algoritmasının aksine Proof of Stake, hesaplamalı çalışmaya değil, node’ların (düğümlerin) ağa katılmak için ortaya koyduğu ETH üzerinden bir sisteme dayanır. Bu gelişme, Ethereum'u eskisi kadar güvenli tutarken enerji tüketimini büyük ölçüde azaltır.

Çok Zincirli Bir Ekosistem Olarak Ethereum

Ethereum bu güncellemesi ile, tüm işlemleri tek bir zincirde yürütmekten çok sayıda zincire dağıtmaya geçerek, düşük ücretler ve hızlı işleme ile küresel benimsemeye verimli bir şekilde ölçeklenebilecektir.

Ethereum Yükseltmesi Ne Zaman İşleme Geçecek?

Ethereum Yükseltmeleri için kesin bir tarih söylemek güç olasa da bu gelişmenin aslında zaman içinde tek bir noktadan ziyade devam eden bir süreç olduğunu belirtmekte fayda var. Güncellemenin şu anki aşaması, bu yazının yazıldığı sırada hala devam etmekte ve  2022'nin 2. çeyreğinde hazır olması beklenmektedir.

Sonuç olarak Ethereum 1.0, kısıtlamalarına rağmen, en popüler kripto ekosistemlerinden biri olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, Ethereum Yükseltmeleri (eski adıyla Ethereum 2.0), yakın gelecekte ölçeklenebilirlik ve operasyonel kısıtlamaları ele almayı ve kelimenin tam anlamıyla ağı gelecek yıllar boyunca hızlandırmayı planlamaktadır.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey