Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Taproot Güncellemesi Kılavuzu

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 07, 7:00 PM

Taproot, Bitcoin ağındaki en büyük güncellemelerden biridir ve 14 Kasım 2021'de canlıya alınmıştır. Güncelleme, 2017'deki SegWit (Ayrılmış Tanık) güncellemesinden bu yana Bitcoin protokolünde yapılmış en merakla beklenen ve en önemli teknolojik yükseltmelerden biriydi ve Bitcoin ağının verimliliğini ve gizliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Bu makale, Taproot güncellemesinin neden uygulandığını, uyguladığı değişikliklerin neler olduğunu ve uzun vadede Bitcoin'e nasıl fayda sağladığını incelemektedir.

Taproot Nedir?

Taproot Güncellemesi, Bitcoin ağının gizliliğini ve verimliliğini önemli ölçüde artırmayı amaçlamaktadır. Güncelleme, aynı zamanda Bitcoin üzerinde akıllı sözleşmelerin uygulanmasını teşvik eder, aracıların işlemlerden çıkarılmasını ve Bitcoin için DeFi'ın (Merkeziyetsiz Finans) önünün açılmasını sağlar. Bitcoin madencileri, 21 Haziran 2021'de %90'lık kritik bir konsensüs (fikir birliği) notu elde ederek Taproot güncellemesini destekleyen sinyaller vermişlerdir. Ancak, güncelleme 14 Kasım 2021'de 709.632 numaralı blokta soft fork (yumuşak çatallanma) yapılan kadar sonuçlandırılmamıştı.

 Güncelleme kilidi ve aktivasyonu arasında altı aylık bir boşluk olmuştur. Bu, madencilere ve node (düğüm) operatörlerine, Taproot güncellemesini içeren açık kaynaklı yazılım Bitcoin CoreSürüm 21.1 güncellemesini sağlamak için zaman tanımıştır. SegWit gibi, Taproot da Bitcoin'in verimliliğini ve gizliliğini artırmıştır ancak çok daha büyük bir ölçekte ve önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli bir etki beklenmektedir.

Taproot Güncellemesini Anlamak

En basit ifadeyle, Taproot güncellemesi birden fazla işlemi ve imzayı bir araya getirir. Taproot'un uygulanmasından önce, Bitcoin ağındaki işlemler yavaştı çünkü her imza halka açık bir anahtara karşı onaylanmaktaydı. Bu yöntem, birden fazla girdi ve imza gerektiren karmaşık işlemler için geçen süreyi önemli ölçüde artırmıştır. Taproot, birden fazla imzanın bir kerede doğrulanmasını sağlayan toplu işlemlere izin verir. Bu sayede birden fazla taraf içeren ve birden fazla girdinin tek bir girdiye yoğunlaştırıldığı işlemlerde son derece verim elde edilmiş olur. Güncellemenin gizlilik bağlamında da önemli etkileri olmuştur, bu etkiler gözlemcilerin tekli ve çoklu (multisig) imza işlemleri arasında ayrım yapmasını zorlaştırdığı gibi Blockchain'deki katılımcılar arasındaki ayrımı da kaldırır.

Taproot güncellemesi üç Bitcoin Geliştirme Protokolü'nden (BIP) oluşur ve bu protokoller sırasıyla Schnorr İmzaları (BIP340), Taproot (BIP341) ve Tapscript'tir (BIP342). Şimdi protokol işlevlerini inceleyelim.

Schnorr İmzaları

Schnorr İmzaları, daha küçük ve daha güvenli bir kriptografik imzanın uygulanmasını sağlar. Birden fazla anahtarı tek bir işlemde toplanacak şekilde bir araya getirir ve bunları tek bir imza ile doğrular. Bu, çok imzalı işlemlerin ve akıllı sözleşmelerin, tüm katılımcıların anahtarları ve imzaları yerine tek bir toplu ortak anahtar ve yine tek bir toplu imzayı kaydederek, Blockchain'de tek bir işlemle aynı miktarda veri taahhüt etmesine izin verir. Bu, Blockchain'de önemli ölçüde düşük bir gerilime neden olur ve belirli işlem ayrıntılarını gözlemcilerden gizler.

Tapscript

Tapscript veya BIP 342, Bitcoin'in programlama dilinin güncellenmiş bir sürümüdür. Schnorr'un verimliliğinden yararlanır ve ayrıca yeni işlem kodlarının (işlem talimatları) sorunsuz bir şekilde tanıtılmasına izin vererek gelecekteki Bitcoin güncellemelerinin uygulanmasını önemli ölçüde kolaylaştırır.

Taproot

Taproot, MAST yani Merkelleştirilmiş Soyut Sözdimi Ağacı kullanılarak SegWit güncellemesi üzerine kurulur. Merkle ağaçları kriptografide, kümedeki verilerin tamamını açıklamak zorunda kalmadan bir kümede verilerin var olduğunu kanıtlamak için kullanılır. MAST kullanımı, olası sonuçların tüm ayrıntılarının yerine Blockchain'de yalnızca akıllı bir sözleşme işleminin yürütülen koşullarının taahhüt edilmesine izin verir. Taproot, yalnızca gerçekleştirilen işlem ayrıntılarını taahhüt ederek kullanıcılara daha fazla gizlilik sağlar ve gözlemciler diğer sonuçlar ve gerçekleştirilmeyen işlem koşulları gibi tüm işlem ayrıntılarını göremezler.

Taproot Güncellemesinin Etkisi

Taproot'un etkisi, adaptasyon arttıkça önümüzdeki birkaç yıl içinde hissedilecektir. Taproot, verimliliği ve gizliliği artırarak Bitcoin Blockchain'i önemli ölçüde geliştirir. Blockchain'de daha az işlemsel bilgi taahhüt ederek gizliliği artırır. Bu, Bitcoin defterini kontrol eden herkes için daha az veri olduğu anlamına gelir. Daha az veri, ayrıca her blokta işlemler için daha fazla alan olduğu, ücretleri düşürdüğü ve iş hacmini artırdığı anlamına gelir.

Taproot'un ayrıca DeFi'ın temellerini Bitcoin üzerine atması ve gizlenen katılımcıların ayrıntılarıyla akıllı sözleşmelerin uygulanmasına izin vermesi beklenmektedir. Güncellemeler, Lightning Network'ün hızlı ve verimli bir şekilde ölçeklendirilmesini sağlayacak ve Bitcoin'in hali hazırda bir değer deposu olmasının yanı sıra bir değişim aracı haline gelmesine de yardımcı olacaktır

Taproot, Bitcoin Ağı'nı daha verimli hale getirerek yeni kullanıcıları işlem yapmaya teşvik eder ve daha geniş bir şekilde benimsenmesine yol açar. Güncelleme, Bitcoin kullanıcılarının mahremiyetlerini korumalarını sağlayarak piyasadaki diğer gizlilik odaklı kripto varlıklarla rekabet etmesini sağlarken, aynı zamanda güvenlik ve ölçeklenebilirlikte önemli gelişmeler sağlar. Lightning Network yükseltmeden yararlanırken çok yönlü işlemleri teşvik eder ve bunları bir endüstri standardı haline getirir.

Taproot, Bitcoin ağına önemli yükseltmeler getirmekte ve Blockchain üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya hazırlanmaktadır. Bitcoin'e olan güven arttıkça, Bitcoin daha fazla yatırımcı tarafından değerlendiriliyor. Bir Bitcoin yatırımcısı olmak istiyorsanız aynı şekilde güvenlik sağlayan Rain Kripto Varlık Borsası'nda işlemlerinize başlayabilirsiniz.Kolay üyelik ve kullanım rahatlığıyla ilk Bitcoin'inizi satın alabilirsiniz!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey