Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Halving (Yarılanma)

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 07, 7:00 PM

Bitcoin halving (yarılanma) Bitcoin Blockchain'inde meydana gelen en önemli olaylardan biridir. Dolaşımdaki Bitcoin sayısını azaltarak Bitcoin'e olan talebin artmasına sebep olur. Bu zamana kadar meydana gelen Bitcoin halving olayları Bitcoin’in fiyatını önemli ölçüde arttırarak piyasayı canlandırmıştır. Ayrıca blok ödüllerinde yaşanan azalmayla Bitcoin'de bir arz şoku meydana gelir ve birikimlerini uzun vadeli olarak elinde tutarak “HODL” yapan kullanıcılar talebi tırmandırır. Bu makalede Bitcoin halving'in ne olduğu, neden meydana geldiği, Bitcoin'in fiyatı, yatırımcılar ve madenciler üzerindeki etkisi anlatılacaktır.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Bitcoin halving her dört yılda bir (her 210.000 blokta bir) meydana gelir ve 21 milyon Bitcoin çıkarılana kadar (2140 yılına kadar) gerçekleşmesi öngörülmektedir. Halving dolaşıma giren yeni Bitcoin sayısını azaltırken talep teorik olarak aynı kalır ve Bitcoin fiyatında bir artış meydana gelir.

Başlangıçtan bu yana Bitcoin'de 2012, 2016 ve 2020'de olmak üzere toplam üç halving meydana gelmiştir:

●       İlk Bitcoin halving'inde blok ödülü 50 BTC'den 25 BTC'ye kadar azalmıştır.

●       İkinci halving'de blok ödülü 12,5 BTC olmuştur.

●       Üçüncü halving’de ise blok ödülü 6,25 BTC olmuştur.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Neden Gerçekleşir?

Bitcoin'in toplam arzı 21 milyon olarak sabitlenmiştir. Başka bir deyişle, topluluk kodu değiştirmeye karar vermedikçe Bitcoin 21 milyondan fazla üretilmeyecektir.

Halving mekanizması, blok ödülleriyle çıkarılan Bitcoin'in zamanla azalmasını ve sınırlı arzı sayesinde değerinin artmasını sağlamaktadır. Bir açıdan her halving yaşandığında Bitcoin madenciliğine olan ilginin azalması beklenir ancak ödüllerdeki düşüşe rağmen halving olaylarının öncesinde ve sonrasında Bitcoin’in fiyatında önemli artışların meydana gelmesi madencileri daha fazla madenciliğe teşvik eder.

Halving (Yarılanma) Bitcoin’in Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bitcoin halving olaylarının genel sonuçlarını gözlemlersek halving'lerin önemli fiyat artışlarına sebep olduğunu açıkça görebiliriz. Aşağıda bu zamana kadar meydana gelen her bir halving öncesi ve sonrası Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişiklikler verilmiştir.

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi her halving olayının BTC fiyatında önemli bir etkisi olmuştur. İlk halving’den bir yıl sonra fiyat 12 dolardan 1217 dolara yükselmiştir. Benzer şekilde ikinci halving'de fiyat 647 dolardan 19,800 dolara yükselerek büyük bir artış yaşamıştır. En sonki halving’de ise Bitcoin'in değeri 8787 dolardan 54,276 dolara yükselerek benzeri görülmemiş bir fiyat artışı yaşamıştır.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Etkileri

Bu zamana kadar gerçekleşen halving olaylarının nasıl sonuçlandığından hareketle halving’in yatırımcılar için müjde niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımcıların halving beklentisiyle Bitcoin satın almak istemesi nedeniyle her halving yaklaştığı zaman alım-satım faaliyetlerinde önemli bir artış görülmektedir. Bununla birlikte halving’in madenciler ve geniş ekosistem üzerindeki etkisi o kadar basit değildir. Halving sebebiyle daha az blok ödülü alınması, bireysel veya küçük madencilik operasyonlarının büyük madencilik operasyonlarıyla rekabet etmesini zorlaştırabilir. Bu durum çalışma hızını artırabilecek ve daha az enerji tüketebilecek verimli teknolojilere olan talebi artırabilir.

Her halving'de azalan blok ödülleri, arz şoklarına yol açmaktadır. Arz şoku; talepte meydana gelen artışın, varlık çıkarılma oranını aşması nedeniyle mevcut arzın tükenmesi anlamına gelir. Bitcoin bağlamında arz şoku Bitcoin'e olan talep, çıkarılma oranından (6,25 BTC) ve borsalar ile brokerler’da bulunan Bitcoin sayısından çok daha fazla olduğu zaman meydana gelir.

Bir Sonraki Bitcoin Halving (Yarılanma) Ne Zaman Gerçekleşecek?

Nisan ayında çıkarılmış Bitcoin sayısı 19 milyona ulaşmıştır ve geriye madencilik faaliyetiyle çıkarılacak yalnızca 2 milyon Bitcoin kalmıştır. Her gün yaklaşık 900 yeni Bitcoin çıkarılmakta ve dolaşıma girmektedir. Daha iyi madencilik ekipmanlarıyla daha yüksek madencilik oranlarına erişilmiştir, bu gelişme sayının daha fazla olabileceğine işaret etmektedir. Daha fazla halving meydana geldikçe Bitcoin arzı 2140 yılına doğru tamamı çıkarılana kadar yavaşlayacaktır. Bir sonraki Bitcoin halving'inin 2024 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu halving ile blok ödülü 3,125 BTC'ye kadar azalacaktır.

Bir sonraki halving meydana gelmeden önce güvenilir alım-satım platformu Rain aracılığıyla Bitcoin'inizi zamanında satın alabilirsiniz.Hesabınızı oluşturun ve işlem yapmaya başlayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey