Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

Bitcoin Cüzdanları’na Giriş

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jun 05, 7:00 PM

Bitcoin sahipleri için çeşitli depolama seçenekleri mevcuttur. Bu çeşitlilik kulağa iyi bir şey gibi gelse de yeni başlayan kullanıcıların seçim yapmasını zorlaştırabilir. Bu kılavuzda Bitcoin cüzdanlarına giriş yapacağız ve hangi cüzdanın sizin için en uygun cüzdan olduğuna karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanı kullanıcının Bitcoin göçnderip almasını sağlayan dijital bir cüzdandır. Fiziksel cüzdanların aksine, Bitcoin cüzdanları private key (özel anahtar) ve halka açık adrese sahiptir. Bu cüzdanlar olmadan BTC saklamak veya işlem yapmak imkânsızdır. Piyasada her biri, farklı gereksinimleri karşılayan ve farklı derecelerde rahatlık ve güvenlik sunan çeşitli cüzdan türleri bulunmaktadır.

Bitcoin Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Bitcoin cüzdanları BTC göndermek veya almak için kriptografik anahtar çiftlerini kullanır. Bu anahtar çifti, özel anahtar ve halka açık adresten oluşur. Halka açık adresiniz fon almak ve hesabınızı ağ içinde tanımlamak için kullanılır. Özel anahtarınız ise işlemleri imzalamak ve coin’lerinizin sahibi olduğunuzu kanıtlamak için kullanılır. Özel anahtar hiçbir koşulda kimseyle paylaşılmamalıdır. Özel anahtarınızın kontrolünü kaybederseniz coin’lerinizin de kontrolünü kaybedersiniz.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli Bitcoin cüzdanları vardır. Aşağıda bunları görebilirsiniz:

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdanları laptop/masaüstü bilgisayarınıza indirilip kurulur ve özel anahtarınız sabit sürücünüzde veya SSD hard diskte saklanır. Cüzdanlara yalnızca indirildikleri cihazdan erişilebilir. Bu cüzdanlar çevrimiçi cüzdanlara ve mobil cüzdanlara kıyasla önemli düzeyde güvenlik sunar, ancak riskleri de mevcuttur. Masaüstü cüzdanları az miktarda Bitcoin ile işlem yapmayı planlayan kişiler için idealdir. Exodus bir masaüstü cüzdanı örneğidir.

Borsa Cüzdanları

Borsa cüzdanları, özel anahtarınızı üçüncü taraf bir sunucuda saklar. Bu yöntem mantıklı olsa da cüzdan çevrim içi olduğu için bilgisayar korsanları tehditlerine karşı savunmasızdır. Bununla birlikte Rain, i geleneksel borsa cüzdanlarına kıyasla daha güvenli bir hizmet sağlamak için soğuk depolama yöntemi kullanır.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, BTC ile ödeme yapan ve günlük alım-satımlarında Bitcoin'i sıklıkla kullanan kullanıcılar için idealdir. Cüzdan, esasen cep telefonunuzda özel anahtarlarınızı depolayan, telefonunuz üzerinden işlem yapmanıza, alım-satım gerçekleştirmenize veya kripto varlıklarınızı saklamanıza izin veren bir uygulamadır. Uzmanlar her zaman yalnızca sınırlı miktarda Bitcoin'i mobil cüzdanlarda, geri kalan miktarı ise donanım cüzdanları gibi daha güvenli depolama seçeneklerinde saklamanızı önerir. Mycelium en çok kullanılan mobil cüzdanlardan biridir.

Donanım Cüzdanları

Bitcoin donanım cüzdanı, özel anahtarınızı USB'ye benzer fiziksel bir cihazda saklar ve Bitcoin'inizi saklamak için en güvenli seçenek olarak kabul edilir. Donanım cüzdanları çevrimiçi işlem yapabilir, ancak çevrimdışı olarak depolanır ve bu da güvenliği önemli ölçüde artırır. Ayrıca çeşitli web arayüzleriyle uyumludur ve çeşitli para birimlerini destekler. Bazı kullanıcılar donanım cüzdanlarıyla işlem yapmayı zor bulsa da aslında nispeten kolaydır.

●   Cihazı dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.

●   Pin kodunuzu girin, işleminizi onaylayın ve tamamlayın.

Donanım cüzdanlarıyla varlıklarınızı kolayca çevrimdışı ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Trezor ve Ledger Nano en çok kullanılan donanım cüzdanlarına örnektir.

Kâğıt Cüzdanlar

Kâğıt cüzdan, Bitcoin alabileceğiniz bir halka açık adrese ve kullanıcının Bitcoin'i belirli bir adresten harcamasını veya aktarmasını sağlayan özel bir anahtara sahip fiziksel bir çıktı veya belgedir. Çoğu zaman kâğıt cüzdanlar, kullanıcıların hızlı bir şekilde taramasına, anahtarları bir cüzdan uygulaması veya yazılım cüzdanına eklemesine ve işlem yapmasına olanak tanıyan bir QR kodu şeklinde yazdırılır. Kâğıt cüzdanların sunduğu en büyük avantaj, anahtarların çevrim dışı olarak saklanması ve böylece bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı koruma sağlamasıdır.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Kurulur?

Şimdi Bitcoin Cüzdanınızı nasıl kuracağınızı anlatacağız.

●   Masaüstü Cüzdanı - Tercih ettiğiniz cüzdanı seçtikten sonra cüzdanı indirmeniz ve yükleme işlemini tamamlamanız yeterlidir. Özel anahtarınızı not ettikten sonra başka yapmanız gereken bir şey yoktur.

●   Borsa Cüzdanı – Rain’de hızlı bir şekilde hesap oluşturup alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz. Gerekli bilgileri girin, şifrenizi ve 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) ve KYC (Müşterinizi Tanıyın doğrulamasını tamamlayın.

●   Mobil Cüzdan - Cüzdan uygulamasını indirin, hesabınızı oluşturun ve özel anahtarınızı not edin. Kripto varlığınızı cüzdanınıza aktarın.

●   Donanım Cüzdanı - Donanım cüzdanınızı (Trezor, Ledger Nano) satın aldıktan sonra verilen talimatları izleyin ve cüzdan yazılımını yükleyip arayüzüne erişin.

●   Kâğıt Cüzdan - Kâğıt cüzdanınızı bir cüzdan oluşturucu aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra halka açık adresinizi ve özel anahtarınızı indirin.

Bitcoin Cüzdan Tavsiyeleri

Bu kılavuzda, cüzdan türlerine ve bu cüzdanların artı ve eksilerine değinilmiştir. Her bir cüzdan türünün avantajları ve dezavantajları vardır ve kullanıcılar bir cüzdan seçmeden önce bu cüzdanların gereksinimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Aşağıda Bitcoin cüzdanlarıyla ilgili bazı önemli tavsiyeler yer almaktadır.

 

  1. Özel anahtarlarınızı gizli tutun.

  2. Özel anahtar bilgilerinizi çevrimiçi olarak saklamayın.

  3. Tüm kripto varlıklarınızı tek bir cüzdanda saklamayın.

  4. Kripto varlıklarınızın büyük çoğunluğunu donanım veya kâğıt cüzdanlar gibi çevrimdışı cüzdanlarda saklayın.

  5. Kullanacağınız tüm cüzdanları iyice araştırın.

  6. Farklı coin’lerin farklı cüzdan gereksinimleri vardır. Örneğin; ETH'yi (Ethereum) bir Bitcoin adresinde saklayamazsınız.

Bu makalenin yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey