Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East
Rain · Buy & Sell Bitcoin, Ethereum, and more in the Middle East

Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

2022 Kripto Piyasası Özeti: Bu Yıl Neler Oldu?

Yayın Rain İçerik Ekibi - Jul 13, 7:00 PM

2022 yılı şimdiye kadar hiç olaysız geçmedi ve bu da kripto piyasasındaki gelişmelere işaret etmekte. Pandeminin bitmesinden savaşa kadar, en saygın ekonomistlerin bile gerçekten nelerin olacağını öngöremediği benzeri görülmemiş bir dizi olay gördük. Bu yazıda 2022'nin önemli olaylarını özetlemeye çalışacağız ve kripto değerlemeleri için ne anlama geldiğini göreceğiz.

2022'de Bugüne Kadarki Genel Kripto Piyasası Performansı

Bu yıl fiyatların nasıl performans gösterdiğinin genel özeti ile başlayalım. Küresel piyasa 2,1 trilyon dolardan 945 milyon dolara düştü ve bu da büyük bir düzeltme olarak adlandırılıyor. Bitcoin (BTC) de önemli desteğini kaybetti ve 46.000 $ seviyelerinden 20.000 $ seviyelerine kadar geriledi. Şimdiyse 20.000 $ seviyesi, güçlü bir destek oluşturuyor gibi görünmektedir. Ethereum (ETH) da aynı şekilde bir gerileme yaşadı ve fiyat, 3700 $ dolarlardan 1000 $ seviyesine kadar düştü. Ethereum'un 1000 dolarlık seviyesinin bu varlık için çok önemli ve sağlam bir destek olduğunu tekrar belirtmekte fayda var.

Fiyat düşüşlerinin ardındaki nedenler tartışılmaktadır ancak aşağıdaki bölümlerde anlatacağımız konuların piyasa üzerinde olumsuz etkileri olduğu muhakkaktır.

Pandeminin Bitişi: Sonuçları Tahrip Edici

2022, neredeyse üç yıldır devam eden Covid-19 pandemisinin sona ermesiyle başladı. Bu kriz, ekonomik veya refah açısından neredeyse her ülkeyi küresel olarak etkiledi. Pandemi sona ermesine rağmen sonuçlarıyla başa çıkmayı henüz bitirmedik. Acı verici sonuçları hâlâ önümüzde. COVID zamanlarında başlayan ve belirli hükümet müdahaleleri ve teşvikleriyle geçici olarak durdurulan heyelanın, merkezi ekonomiler için ölümcül olabilecek sonuçların devam ettiği görülüyor.

İyi haber ise kripto varlıkların merkeziyetsiz olması ve geleneksel ekonomilere bağlı olmamasıdır, bu da kripto piyasasını önümüzdeki günlerde nihai hayatta kalan yapabilir.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Yüzyılın Avrupa Çatışması

Rusya-Ukrayna çatışması hiç kimsenin istemediği bir şeydi ve mümkün olan en kötü zamanda, yani pandemiyle yıkılmış bir dünyadan hemen sonra geldi. Artan enerji fiyatları ve dolayısıyla rekor seviyesinde yüksek enflasyon, insanların merkezi ve fiat para birimlerinin kendi bölgelerindeki merkez bankalarına bağlı olduğunu fark etmesini sağladı.

Bununla birlikte, kripto varlıkların çoğu bu tür sistemlerden tamamen bağımsızdır ve fiyat düşüşlerine rağmen, bu kadar yüksek bir enflasyon kripto piyasasının neden ortaya çıktığını vurgulamaktadır.

Kripto Isı Haritası: Gerçek Güç, İhtiyaç Zamanında Kendini Gösterir

Temelleri ne kadar güçlü olursa olsun, kripto piyasasının bir seçime ihtiyacı vardı. 2022'nin ekonomi gerilemesi seçimi gerektirdi ve yeterince güçlü olmayan projeler çoktan düştü.

Güçlü ve yeri sağlam olanlar ise büyük fiyat kayıplarına aldırış etmeden ayakta kalmayı başardı. Bu da bazı kripto varlıkların ve ekosistemlerin gerçekten de uzun vadeli ömür için tasarlandığını ve orta ila uzak gelecek için plan yapan yatırımcıların uzun vadeden şüphe etmemeleri gerektiğini gösterebilir.

Tüm spekülasyon ve olaylara rağmen 2022 bize olumlu sinyaller de verdi. Pandemi sonrası, Avrupa'da çıkan savaş ve artan enflasyon ile maliyetler merkeziyetsiz varlıklara şüpheli yaklaşan bireyleri bile araştırmaya itti. Kripto piyasası ekonomik gerilemeden payını almıştır ancak mevcut ve güçlü destek seviyeleri ile birçok varlık, bu küresel fırtına dindiğinde halen burada olduklarını gösterecektir ve hatta göstermektedir. Dünyanın normlarını yeniden tanımlamanın zamanı ise gelmiştir.

logo-light

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2023 Rain Turkey