Rain Blog

Global kripto para sektörünün önde gelen alım satım platformu Rain ile ilgili haberler ve güncellemeler

0x ve Polygon: Ethereum Katman-2

Yayın Rain İçerik Ekibi - Apr 28, 7:00 PM

Ethereum, akıllı sözleşme tabanlı uygulamalar, tokenlar gibi her uygulama için popüler bir merkeziyetsiz ekosistemdir. Buna rağmen, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği açısından sınırlamaları mevcuttur. 0x ve Polygon gibi Katman-2 (Layer-2) projeleri bu eksiklikleri çözmede büyük bir rol oynar ancak her ikisi de bunu farklı şekillerde gerçekleştirirler. Bu yazımızda bu projelerin nasıl karşılaştırıldığını ve projeler hakkında bilinmesi gerekenlere değineceğiz.

Katman-2 Çözümlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

Ethereum çok sayıda devrim niteliğinde işlev ve yeteneğe sahiptir ancak ağ giderek popüler hale geldikçe, üstesinden gelemediği eksiklikleri de kendisini göstermeye başlamıştır. Kripto endüstrisinin önde gelen uzmanlarının, durumu fark etmesinden sonra kripto dünyasının bu sınırlamalara karşı görüşlerini yeniden nitelendiren Katman-2 çözümü ortaya çıkmıştır. Katman-2 çözümleri arasında popüler olan 0x ve Polygon projeleri örnek olarak açıklanabilir.

Polygon’un Artıları

Polygon, işlem hacmi, uygun ücretler ve yaygın bir ekosistem olarak işlem görmektedir. Polygon'un saniye başına işlem (TPS) yeteneği analiz edilirken, 65.000 TPS ile tüm sektördeki en yüksek sayılardan birine sahip olmuştur. TPS, Visa'nın değeri ile benzer düşünülebilir. Satın alınabilirliğe geçilince, kullanıcılarına 0,1 ila 0,5 dolar arasında değişen oldukça rekabetçi ücretler sunarak, piyasadaki en uygun maliyetli çözümlerden biri haline gelmektedir. Son olarak, Polygon’un yeni ve mevcut üyelerinin çok sayıda diğer katılımcılar ile kolayca bağlantı kurmasını sağlayan geniş çapta benimsenmesi de ayrı bir avantajdır.

Polygon’un Eksileri

Boyutu ve uygulama sayısı nedeniyle, Polygon için en yeni teknolojik gelişmelere göre hareket etmek ve bunlara tepki vermek zor olabilir. Bu durum, özellikle kripto dünyası gibi hızlı tempolu bir ortamda sorun yaratabilecek bir durum olabilir ve Polygon'un yeni rakipler tarafından geride bırakılmasına yol açabilir.

0x’in Artıları

0x, hem bir DAO (merkeziyetsiz özerk kuruluş) tarafından yönetilmesi, hem rekabetçi olması, hem de işletme dostu Katman-2 çözümlerinden biri olması ile önemli bir çözümdür. 0x ekosistemi, merkeziyetsiz borsaların muadillerine göre avantaj elde edilmesini sağlayan pazar yerlerinin verimli bir şekilde konumlandırılmasına izin verir.

0x’in Eksileri

0x, ücretler ve ölçeklenebilirlik açısından iyi durumda olsa da listelerin başında gelenlerin gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle, bireysel bazda yüksek hacimli işlem yapmak isteyen kişiler için en iyi seçenek olmayabilir.

Genel olarak, her iki ölçeklendirme de Ethereum'u ücretler ve ölçeklenebilirlik açısından daha kullanışlı ve daha verimli bir ağ haline getirmektedir.

Rain, regülasyon odaklı kripto varlık alım ve satım platformudur. Rain finansal kurum standartlarında kullanıcılarına hizmet sunmaktadır.

Şirket

Öğrenin

Kariyer

Sosyal

Rain uygulamasını indirmek için QR kodu tarayın

iOS & Android

İndirmeler

Telif Hakkı 2022 Rain Turkey